Суд відновив слідство у справі екс-міністра Богатирьової, бо Україна чекає відповідь з Куби, з якою не має договору про правову допомогу

Суд скасував постанову слідчого прокуратури Харківської області про зупинення досудового розслідування у справі про зловживання службовим становищем службовими особами Міністерства охорони здоров’я України при передоплаті коштів ПАТ «Фармстандарт-Біолік» за поставку вакцини.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу Голосіївського суду від 24 квітня.

Відомості до ЄРДР внесено у березні 2014 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Міністерства охорони здоров’я України при перерахуванні 6,5 млн грн на рахунки ПАТ «Фармстандарт-Біолік» за поставку імунобіологічних препаратів, всупереч того, що угоди не були виконані і заходи щодо повернення коштів до не вживалися.

Акціонером компанії «Фармстандарт-Біолік» до лютого 2013 року був син екс-міністра Богатирьової Олександр.

У червні 2014 на підставі сюжету телепрограми «Наші гроші» зареєстроване ще одне провадження щодо неефективного використання коштів на державних закупівлях і зловживань службовим становищем посадовцями МОЗ на чолі з міністром Раїсою Богатирьовою та іншими державними підприємствами, установами та організаціями у сфері охорони здоров’я та фармацевтичній галузі.

У жовтні 2014 Богатирьовій повідомлено про підозру за ч.5 ст.191 ККУ, її оголошено в розшук. У квітні 2015 обидва кримінальні провадження об’єднано в одне.

У травні 2015 виділено кримінальне правопорушення за фактом умисного, за попередньою змовою з головою Правління ПАТ «Фармстандарт-Біолік» заволодіння Віце-прем’єр-міністром України – міністром охорони здоров’я України Богатирьовою бюджетними коштами в сумі 6,5 млн грн у своїх інтересах та інтересах третіх осіб, з використанням наданих повноважень всупереч інтересам служби.

Досудове розслідування проводилось слідчими Генеральної прокуратури. Неодноразово розслідування зупинялося з метою встановлення місцезнаходження підозрюваної, а також для направлення запиту до Генеральної прокуратури Куби про надання міжнародної правової допомоги.

17 листопада 2016 року Печерський суд дав дозвіл на спеціальне (заочне) досудове розслідування у справі за підозрою Богатирьової. 3 серпня 2017 постановою заступника генпрокурора досудове розслідування доручено проводити прокуратурі Харківської області. 27 грудня 2017 проведення досудового розслідування доручено детективам Національного антикорупційного бюро.

Після вирішення питання про зміну підслідності 27 грудня 2017 слідчий в ОВС прокуратури Харківської області Басов С.В. без погодження з процесуальним прокурором виніс постанову про зупинення досудового розслідування.

20 квітня 2018 досудове розслідування доручено слідчим прокуратури м. Києва. У травні 2018 розслідування справи відновлено. 05.07.2018 та 19.10.2018, в зв’язку з направленням 24.09.2015 Генеральною прокуратурою України до Генеральної прокуратури Республіки Куба запиту про надання міжнародної правової допомоги слідчим першого слідчого відділу СУ прокуратури м. Києва досудове розслідування зупинялося.

Саме останню постанову і оскаржував адвокат Богатирьової.

В матеріалах скарги міститься лист-відповідь Міністерства закордонних справ України отримані на адвокатський запит, де роз’яснюється, що Кубинською стороною не ратифіковано Договір між Україною та Республікою Куба про правові відносини та правову допомогу в цивільних та кримінальних справах 2003 року, а тому він не застосовується у правовідносинах між договірними сторонами.

Суд зазначив, що слідчий Басов не скористався своїм правом надати докази обгрунтованості винесення постанови про зупинення досудового розслідування. У 2015-2017 рр. розслідування зупинялося з одних тих же підстав.

Слідчий суддя вважає, що зупинення досудового розслідування і не вчинення при цьому будь-яких слідчих і процесуальних дій для встановлення обставин вчинення злочину протягом тривалого часу, починаючи з моменту повідомлення про підозру, у зв’язку із направленням запиту для надання міжнародної правової допомоги і при цьому не здійснення будь-яких дій щодо нагадування в отриманні відповіді та відсутності будь-яких відомостей щодо його виконання, не є ефективним здійсненням досудового розслідування у розумні строки.

Суд вирішив, що постанова слідчого Басова прийнята без врахування фактичних обставин кримінального провадження, без належного правового обґрунтування щодо неможливості закінчення досудового розслідування без отримання відповідей в рамках міжнародного доручення.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check