Громадянство України – недорого!

Майже два роки тому прокуратура Києва відрапортувала про викриття схеми з незаконної легалізації в Україні громадян Росії. У справі вже з’явилися перші вироки.

Йдеться про осіб, які перебували в розшуку за скоєння тяжких і особливо тяжких злочинів. Одним із «клієнтів» був колишній начальник управління організації матеріально-технічного забезпечення МВС Росії Алєксандр Нємчіков.

«Громадянин Російської Федерації, діючи із особистих мотивів і бажання уникнути його ідентифікації як «Немчиков», діючи за попередньою змовою групою осіб із Б. та невстановленими слідством особами (відносно яких матеріали виділені в окреме провадження) в березні 2014 року вчинив усі дії, спрямовані на набуття громадянства України, використовуючи при цьому завідомо підроблені документи», – йдеться у матеріалах справи.

Навесні 2014 у пана Нємчікова була своя війна і, забувши про патріотизм, він рятувався втечею, оскільки на батьківщині проти нього було відкрито кримінальну справу. Йшлося про розтрату коштів на держзакупівлях для МВС.

13 березня 2014 Нємчіков звернувся до Голосіївського територіального відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. Він подав витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про те, що його батько народився на території України.

Бланк на цей витяг за 300 грн невстановленій особі продала спеціаліст відділу реєстрації актів цивільного стану Оболонського управління юстиції. Жінка визнала вину, пішла на угоду з прокурором і в листопаді 2017 вироком суду її покарали штрафом у 8500 грн.

Але повернемося до 2014 року. 31 березня Держміграції визнала Нємчікова громадянином України.

Однак цього було мало.

6 травня 2014 Нємчіков із громадянкою Левченко подали до Оболонського райуправління юстиції заяву про реєстрацію шлюбу. Місячний термін реєстрації шлюбу було скорочено, оскільки з’явилась довідка, що наречена на 14 тижні вагітності. Пізніше з’ясувалося, що в клініці таку довідку не видавали і особа, яка її підписала, там не працює.

А вже 15 травня Нємчіков отримав новий паспорт у зв’язку зі зміною прізвища після одруження. Чоловік узяв прізвище дружини і шлюб за місяць було розірвано.

«У такий спосіб зловмисники сприяли незаконній легалізації та унеможливленню подальшої ідентифікації 5 іноземних громадян, які перебували у розшуку за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів. Серед них, зокрема, екс-начальник управління організації матеріально-технічного забезпечення МВС Російської Федерації, помічник заступника Міністра МВС РФ, який розшукувався за розтрату бюджетних коштів, його пособник, організатор та учасники злочинних організацій та інші особи», – йдеться у прес-релізі столичної прокуратури.

Як стверджували в прокуратурі, деякі особи навіть імітували свою загибель на території України, щоб у подальшому бути знятими з розшуку у РФ.

У фігурантів справи вилучили велику кількість внутрішніх та міжнародних паспортів різних країн, підроблені посвідки на проживання, службові посвідчення, зброю, а також грошові кошти у сумі понад 230 тис. гривень, 134 тис доларів США, понад 14 тис. євро та 1,4 млн російських рублів.

В Україні в центрі цієї схеми перебував директор ТОВ «Захисна Группа Бастіон». У штаті компанії були перекладачі, нотаріуси та менеджери-консультанти, які надавали консультаційні та посередницькі послуги іноземним громадянам в набутті громадянства України та отриманні тимчасових посвідок для проживання на території України. 1 березня 2018 директора фірми засудили до 5 років позбавлення волі умовно. Суд відзначив, що такі його дії погіршували криміногенну ситуацію в країні.

Щодо Нємчікова, то він тепер відомий як Олександр Левченко. Обвинувальний акт в його справі надійшов до Оболонського районного суду м. Києва ще 30 листопада 2017 року.

Але суддя Родіонов зміг закінчити підготовче засідання і призначити акт до розгляду тільки у серпні 2018. В ухвалі зафіксовано, що суд робив перерву, щоб обвинувачений ознайомився із наданим під час підготовчого судового засідання прокурором обвинувальним актом складеним в перекладі російською мовою.

Левченку (Нємчікову) інкримінують ч.3 і 4 ст.358 КК – підроблення і використання підробленого документа. Угод про визнання винуватості до суду не надійшло.

Жінка, яка одружувалась із Нємчіковим, пішла на угоду з прокурором і у 2017 їй призначили 3 роки обмеження волі з іспитовим терміном, який вона вже відбула.

Історія актуалізувалася, коли 21 лютого 2019 Оболонський суд Києва засудив одного із тих п’яти щасливчиків, які придбали собі громадянство України, і змінили прізвища через фіктивний шлюб.

Угоду з прокурором суд відмовився затверджувати, оскільки там йшлося, що обвинувачений є особою без громадянства, а не громадянином РФ, що суперечить вимогам КПК України щодо встановлення даних про особу саме станом на момент вчинення злочину, а не в результаті вчинення злочину.

Як зазначила суддя Людмила Шестаковська такий статус обвинуваченого (без громадянства) в подальшому ще більше унеможливить його ідентифікацію на території України та за її межами, сприяючи інтегруванню в правовий та соціальний простір України під іншими анкетними даними.

Але в січні 2019 до суду надійшов обвинувальний акт, де про обвинуваченого вже йшлося як про громадянина України. Тобто прокурор і суддя Ярослав Пересунько погодилися вважати громадянином України особу, яку судять за отримання цього ж громадянства на підставі підроблених документів…

Чоловік розповів, що заплатив за допомогу в отриманні громадянства 10 тис. доларів. На виході він отримав паспорт іншої країни і нове прізвище від фіктивного шлюбу.

Суддя призначив покарання у виді 4 років обмеження волі умовно — з випробувальним терміном 2 роки.

Про перебування цього чоловіка в міжнародному розшуку та кримінальне переслідування в Росії у вироку взагалі не згадується. Натомість подається версія, що чоловік приїхав у 2013 і просто вирішив залишитись тут жити. Суд зазначив, що особа притягується до кримінальної відповідальності вперше.

 

Ірина Салій, сайт «Судовий репортер»

 

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check