Ємельянов, Татьков і компанія

Оточення екс-керівників ВГСУ Віктора Татькова і Артура Ємельянова зберегло вплив на вертикаль господарських судів.

20 листопада Подільський суд відмовився встановлювати строк ознайомлення зі справою для Ємельянова і ще 4 підозрюваних у справі про втручання в роботу суду і систему авторозподілу справ.

З власних джерел автору вдалось дізнатися імена решти фігурантів. Це керівник апарату Київського апеляційного суду Олег Радченко, головний спеціаліст апарату Київського апеляційного госпсуду (з 2.10.2018 – Північний апеляційний господарський суд) Ярослава Шпильова, колишній начальник відділу забезпечення роботи заступника голови ВГСУ Ганна Сенько, а також співробітниця Державної судової адміністрації Оксана Скрипай (головний спеціаліст відділу адміністрування нерухомим майном управління з питань об’єктів державної власності).

Самих суддів у цьому переліку немає. Навпаки, значна їх кількість зберегли посади в господарських судах.

Нагадаємо, що  Департамент спецрозслідувань ГПУ проводив розслідування за підозрою колишнього Голови Вищого господарського суду України Віктора Татькова, його заступника Артура Ємельянова (згодом судді ВГСУ) та колишнього головного спеціаліста канцелярії (на правах відділу) управління документального забезпечення ВГСУ Євгенії Катасонової Є.Б. у вчиненні злочинів проти правосуддя – втручання в діяльність судових органів та незаконне втручання в роботу автоматизованої системи документообігу суду, тобто у злочинах за ч. 2 ст. 376, ч. 2 ст. 376-1 КК України.

Компанії, які втратили через судові рішення майно і визнані потерпілими, оцінюють свої збитки у 535 млн грн.

Екс-голова ВГСУ Татьков і спеціаліст канцелярії Євгенія Катасонова перебувають у розшуку.

Катасоновій повідомлено про підозру 19 грудня 2016 року, а вже за три дні вона вилетіла до Мінська. Слідчі отримали повідомлення від адвоката, що підозрювана була вагітна і народила в Росії дитину і станом на лютий 2018 не могла прибути в Україну за станом здоров’я.

Татькова знайшли в Австрії, він відмовився від спрощеної процедури екстрадиції і подав запит на отримання притулку. У квітні 2018 Печерський суд дозволив його затримати з метою приводу до суду.

Справу на Ємельянова і згаданих вище чотирьох осіб було виділено в окреме провадження. ГПУ має у найближчі кілька місяців направити її в суд, як тільки фігуранти та їх адвокати прочитають матеріали і буде складено обвинувальний акт.

Нагадаємо, за даними слідства, у порушення принципів роботи автоматизованої системи документообігу суду щодо об’єктивності, випадковості розподілу справ, черговості та рівної кількості справ для кожного судді, з 01.01.2011 р. у Вищому господарському суді було впроваджено 45 спеціалізацій суддів. При цьому значна кількість спеціалізацій мала штучний характер і фактично дублювалася.

Є дані про 10 546 випадків розподілу справ на одного суддю ВГСУ (безальтернативно) у так званих «тотожних» спеціалізаціях та 10 816 випадків внесення до системи недостовірних відомостей щодо можливості участі судді в автоматизованому розподілі справи.

Слідчі ГПУ встановили 37 суддів ВГСУ, на яких з 01.01.2011 р. до 01.05.2014 р. безальтернативно розписувалися справи: Акулова Н.В., Алєєва І.В., Бакуліна С.В., Барицька Т.Л., Борденюк Є.М., Владимиренко С.В., Волков Р.В., Величко Н.Л., Данилова Т.Б., Добролюбова Т.В., Дерепа В.І., Демидова А.М., Євсіков О.О., Запорощенко М.Д., Заріцька А.О., Кравчук Г.А., Картере В.І., Кот О.В., Круглікова К.С., Князьков В.В., Корсак В.А., Козир Т.П., Кравчук Г.А., Новікова Р.Г., Малетич М.М., Мирошниченко С.В., Остапенко М.І., Удовиченко О.С., Панова І.Ю., Плюшко І.А., Прокопанич Г.К., Першиков Є.В., Самусенко С.С., Хрипун О.О., Швець В.О., Шевчук С.Р. та Чернов Є.В.

Жирним шрифтом виділено осіб, які зберігають посади в судовій гілці влади. Значна кількість цих суддів працювали у ВГСУ аж до його припинення всередині грудня 2017 року у зв’язку із запуском нового Верховного суду.

Суддя Олег Хрипун ще у 2013 перейшов до Київського апеляційного госпсуду. Після реорганізації 2 жовтня 2018 він очолив Північний апеляційний господарський суд. У цей же суд 21 вересня 2018 президент Порошенко указом перевів низку суддів колишнього ВГСУ, серед яких п’ять зі списку «Ємельянова-Татькова». Це Світлана Владимиренко, Алла Демидова, Олексій Євсіков, Тетяна Козир, Віталій Корсак.

Виходець із Донеччини Валерій Князьков працював у ВГСУ у 2011 році під керівництвом Татькова, а вже з 2012 очолив Господарський суд Києва, яким керує до сьогодні.  В цей же суд у 2018 році за рекомендацією Вищої кваліфкомісії суддів і указом президента перевели іншу суддю ВГСУ Інну Алєєву.

Є суддя з цього списку і у новому Верховному суді. Це Світлана Бакуліна, обрана до складу Великої палати.

Колишня суддя ВГСУ Анастасія Заріцька рішенням XІІ позачергового з’їзду суддів України від 25 вересня 2014 року обрана членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

У травні 2018 судді зі списку «Ємельянова-Татькова» були рекомендовані ВККС  до призначення на посади в інших судах.

Наприклад, Рита Новікова була призначена суддею Господарського суду Дніпропетровської області, Анна Круглікова – Комунарського райсуду м.Запоріжжя.

Чи ненайсуворіша доля спіткала екс-суддю ВГСУ Віктора Швеця. Сьогодні він обвинувачений, але не щодо тиску на суддів чи неправосудного рішення, а за намагання у 2016 році шахрайським способом привласнити гроші страхової компанії «Соверен» в сумі 1 млн грн, зімітувавши крадіжку власного автомобіля. Машина була записана на його дружину і остання начебто надала неправдиві показання правоохоронним органам. Під час обшуку в судді знайшли $300 тисяч готівкою, боргові розписки на $475 тис, коштовності і угорські паспорти на суддю і членів його сім’ї. У 2017 році справу передано до суду, а Швець скромно пішов у відставку із довічним утриманням у 88% від заробітної плати діючого судді касаційної інстанції.

 

// Ірина Салій, сайт «Судовий репортер»

 

 

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check