Суд почав досліджувати докази у справі Мартиненка (фото)

Шевченківський суд Києва 26 листопада почав досліджувати письмові  письмові докази обвинувачення у справі про можливе заволодіння коштами державних підприємств «СхідГЗК» і «Енергоатом».

Про це повідомляє «Судовий репортер».

Засідання тривало 2,5 години. Прокурори долучили всі письмові докази – понад 200 томів. Також вони хотіли долучити комп’ютери в якості речових доказів. Але суд відмовився робити це на даній стадії, зіславшись на відсутність умов для їх зберігання. Суддя зазначила, що прокурори зможуть принести комп’ютери для їх дослідження після вивчення документів. Також прокурори пропонували суду прийняти письмові докази сторони захисту. Але раніше суд встановив порядок, що спочатку досліджуються письмові докази обвинувачення, допитуються свідки обвинувачення і аж після цього суд переходить до доказів захисту.

26 листопада суд встиг дослідити два томи матеріалів.

Зокрема, йшлося про особові справи обвинувачених Миколи Мартиненка, який був народним депутатом з 1998 до грудня 2015 року, і директора з управління закупівлями «Енергоатому» Валерія Василькова.

«Документи, що також мають значення як для доказової бази, так і характеризуючі дані щодо обвинуваченого Мартиненка. Зокрема, факт навчання в 1978-1984 рр. в Харківському авіаційному інституті. В цей самий час навчався інший обвинувачений – Васильков… З січня 1994 по жовтень 2000 року Васильков працював управляючим у фірмі «Торговий дім», де головою правління був Мартиненко. Також на цьому підприємстві працював інший фігурант кримінального провадження – Скаленко. Фактично і сформувалося те, що в обвинувальному акті зазначається, – стійке об’єднання. Вони познайомилися і було визначено, що саме Мартиненко являється для них авторитетом, вищестоящою особою, кому вони підпорядковуються», – пояснив прокурор Роман Симків.

«Я би просив прокурора не робити висновки на власний розсуд, виходячи з тих документів, які він зачитує. Висновок, що саме в той час сформувалася злочинна організація. Ваша честь, це щонайменше порушення презумпції невинуватості. По-друге, я так само можу сказати, що в мене є статті з інтернету, де цей прокурор звинувачується у зв’язках з янтарною мафією… Я ж про це не кажу. Це думка журналістів. Думка прокурора… Він може висловлювати виключно на підставі доказів, які є в справі», – відреагував адвокат Мартиненка Ігор Черезов.

«Півтора року ця справа розслідувалася як одержання хабара Мартиненком. Коли ми принесли детективам положення про комітет (з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки – ред.), коли розказали на пальцях, що в силу посадових обов’язків Мартиненко не міг впливати на укладення цих контрактів… Вони сказали добре… Тоді це Мартиненко украв у «Енергоатому». Ця сума, яка значилась як хабар, перетворилася в об’єкт розкрадання. Просять по дій статті (запит в Швейцарію – ред.), а використовують по іншій кримінальній справі… Давання і отримання хабара має одну мету, а розкрадання – іншу мету. Це з вертольота видно. Вони мелють дурниці», – прокоментував адвокат Петро Бойко.

Прокурор Олексій Скибенко стверджує, що це була попередня правова кваліфікація, і жодних порушень допущено не було.

Також досліджувалися запити в Швейцарію на проведення слідчих дій. Зокрема, з’ясовувалося, хто є бенефіціаром панамської компанії Bradcrest Investments SA. Для цього детективи клопотали про допит працівників швейцарського банку.

Між захисниками і прокурорами виникла суперечка з приводу документів від швейцарської сторони. Прокурор долучив копії, а не оригінали, і ці копії начебто не були належно засвідчені. Прокурор Симків пояснив, що оригінали залишились у матеріалах справи проти Мартиненка у Швейцарії, а документи, отримані в рамках міжнародної правової допомоги, не потребують легалізації. Адвокат Бойко передав суду письмове клопотання про визнання цих документів неналежними доказами. Суд долучив клопотання і розгляне його в нарадчій кімнаті при ухваленні остаточного рішення у справі.

Суд призначив наступне засідання на 3 грудня на 9.00

===

У так званій «справі Мартиненка» шестеро обвинувачених:

* колишній нардеп від «Народного Фронту» Микола Мартиненко;
* заступник гендиректора державного концерну «Ядерне паливо» Володимир Богданець;
* гендиректор «СхідГЗК» Олександр Сорокін;
* голова правління ПАТ НАК «Нафтогаз України» Сергій Перелома;
* колишній заступник директора «СхідГЗК» Руслан Журило;
* директор з управління закупівлями Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» Валерій Васильков.

Їм інкримінуються злочини за ч.5 ст.191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем), ч.3 ст.209 (легалізація доходів одержаних злочинним шляхом), ч.1 ст.255 КК України (створення злочинної організації).

Мартиненку М.В. та Василькову В.О. інкримінується заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» при укладенні та виконанні контрактів постачання обладнання для вказаного підприємства від чеської компанії SKODA JS та укладенні і виконанні контракту між Skoda JS і компанією Bradcrest Investments SA, на загальну суму 6,4 млн євро.

Окрім того, Мартиненко М.В., Перелома С.В., Журило Р.М., Сорокін О.Г. та Богданець В.І. обвинувачуються у заволодінні коштами ДП «СхідГЗК» в розмірі 17,28 млн. дол. США, шляхом неправомірного укладення та подальшого виконання контракту купівлі-продажу уранового концентрату для ДП «СхідГЗК» через австрійську компанію-посередника Steuermann Investitions- und Handelsgesellschaft GmbH, підконтрольну учасникам злочинної організації. Розслідування щодо інших підозрюваних у вчиненні вказаних злочинів наразі триває, зокрема оголошено в розшук ще 4 фігурантів, двоє з яких – громадяни Австрійської Республіки, ще одного з підозрюваних, який переховувався, було затримано та обрано запобіжний захід.

Павло Скаленко, за версією НАБУ, створював для Мартиненка панамську офшорну компанію Bradcrest Investment S.A. Матеріали щодо Скаленка виділено в окреме провадження. Він перебуває у розшуку.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check