Московські справи Родіона Кірєєва

Районний суд Києва вкотре дозволив затримати колишнього суддю у справі Тимошенко. Останній тим часом займався іншими справами у Росії, але вже як адвокат.

6 вересня Шевченківський суд Києва в закритому засіданні дозволив затримати Кірєєва з метою приводу до суду і розгляду клопотання про взяття його під варту. Ухвала діятиме 6 місяців. Таке ж рішення рік тому вже ухвалював Апеляційний суд столиці.

«Оперативно-розшуковими заходами місцеперебування Кірєєва Р.В. до цього часу не встановлено, за місцем реєстрації та роботи він не з’являється, за даними Державної прикордонної служби України, офіційно державний кордон України не перетинав», – йдеться у матеріалах справи.

Допитані як свідки батьки дружини Родіона Кірєєва повідомили, що сім’я їх зятя з березня 2014 проживала у Сімферополі АР Крим, тобто на тимчасово окупованій території, де українські правоохоронні органи не можуть проводити слідчі дії.

24 лютого 2014 року, одразу після втечі президента Януковича, суддя Кірєєв пішов у незаплановану відпустку. «Відпустка» затягнулася на 2 роки. З посади судді Печерського суду його звільнили тільки на початку 2016 року.

А далі прізвище Кірєєва сплило у московському реєстрі адвокатів. Причому екс-суддя не просто отримав «корочку», а зайнявся реальною адвокатською практикою.

Таке перетворення є особливо цікавим, якщо пригадати Кірєєва суддю.

5 серпня 2011 року він за клопотанням прокурора змінив Юлії Тимошенко запобіжний захід із підписки про невиїзд на взяття під варту, мотивуючи тим, що підсудна своїми діями перешкоджала встановленню істини у справі і намагалася перешкодити розгляду справи.

Саме за це рішення на Кірєєва завели кримінальну справу. Йому інкримінують порушення присяги судді і постановлення завідомо неправосудного рішення.

Кірєєв арештував Тимошенко, зазначивши, що та відмовляється відповідати на запитання суду, зокрема, повідомити адресу місця проживання, чим перешкоджає встановленню обставин у справі, виявляє публічні прояви неповаги до суду, а також запізнюється на судові засідання, тому суд дійшов висновку, що, перебуваючи на волі, вона може ухилитись від правосуддя.

Печерський суд в особі Кірєєва розглядав справу трохи більше ніж три місяці (до слова, сьогодні суди у резонансних справах працюють куди повільніше).

За зловживання владою при підписанні газової угоди з Росією Тимошенко засудили до 7 років позбавлення волі.

30 квітня 2013 року ЄСПЛ вирішив, що тримання Тимошенко під вартою було свавільним, а рішення судді Кірєєва про зміну запобіжного заходу безпідставним, оскільки реальних ризиків не було. Суд визнав політичну мотивованість справи Тимошенко і що її взяли під варту не тільки, щоб покарати за неповагу до суду, а й з «прихованих мотивів».

За часів Януковича Україна це  рішення ЄСПЛ не виконувала. До судді Кірєєва приставили охорону спецбатальйону судової міліції «Грифон». Він продовжував працювати і навчався в Національній академії внутрішніх справ, планував у 2015 захистити дисертацію «Зловживання підозрюваним, обвинуваченим, засудженим правом на захист». Однак Революція гідності і звільнення Тимошенко змусили суддю не просто переглянути свої плани, а тікати. Причому одним із перших.

Ввечері 21 лютого 2014 Віктор Янукович покинув Межигір’я. В суботу, 22 лютого, Верховна Рада проголосувала за звільнення Тимошенко. У понеділок Кірєєв на вийшов на роботу через екстрену відпустку, з якої він так і не повернувся. У березні, зі слів родичів, він проживав у захопленому Росією Криму.

Підозру Кірєєву повідомили у травні 2014 році.

4 липня 2014 року його оголосили у всеукраїнський розшук.

Тільки у 2016 році, коли кар’єра судді в Україні була офіційно припинена указом президента, Родіон Кірєєв засвітився в сусідній країні у новій ролі.

14 липня 2016 року він склав присягу адвоката в Москві. Ця дата зафіксована у віснику адвокатської палати.

У російському реєстрі судових рішень вдалося знати інформацію, яка проливає світло на діяльність адвоката Кірєєва.

Зокрема, відомо, що він був адвокатом бізнесмена Дмітрія Смичковського, якого підозрюють у посередництві при підкупі екс-керівника Головного управління міжвідомчої взаємодії та власної безпеки Слідчого комітету РФ Михаїла Максименка. В якості хабара Смичковський начебто передав Максименку Jeep Wrangler 2013 року випуску вартістю 2,7 млн рублів.

Ордер на захист Смичковського у Кірєєва оформлений 25 серпня 2016 року. Він скаржився, що його не допустили на обшук в помешканні його клієнта. У червні 2017, коли на Смичковського відкрили справу, слідчий прийняв постанову про відвід адвоката Кірєєва.

Приводом стало те, що раніше Кірєєв надавав юридичну допомогу деякому свідку Позднякову, «який дав розгорнуті показання по суті протиправної діяльності Смичковського Д.Е., у зв’язку з чим інтереси свідка Позднякова об’єктивно протирічать інтересам Смичковського Д.Е., що виключає участь Кірєєва Р.В. в якості його захисника по даній справі». Саме так  аргументував відвід заступник начальника слідчого управління ФСБ РФ Савицький М.А.

Кірєєв намагався оскаржити цей відвід. Але 26 квітня 2018 року суд залишив його апеляційну скаргу без задоволення. Принагідно суд зауважив, що слідчі дії за участю Смичковського не проводились, оскільки він перебував у міжнародному розшуку і показань не надав.

Інша справа про організацію незаконної міграції. Підозрюваного, деякого Сорокіна А.А., у 2018 році, окрім Кірєєва,  також захищали адвокати Новіков Р.В. і Єрмолаєв Р.А.

Отож наразі тільки залишається гадати, чи вийде в наших правоохоронців дістати Кірєєва в Росії і чи постане він коли-небудь перед українським судом в ролі підсудного.

 

Ірина Салій, сайт «Судовий репортер»

 

 

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check