Суд не побачив порушень у безплатній оренді Харківського облгазу

Господарський суд Києва відмовив у позові заступника Генерального прокурора в інтересах держави про визнання недійсними договорів про безоплатну експлуатацію газорозподільної системи ПАТ «Харківгаз» і стягнення 40,08 млн грн.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення суду від 23 серпня, яке прийняла суддя Юлія Смирнова.

Йшлося про договір від 12.11.2012 і додаткову угоду від 24.05.2017 та протокол розбіжностей до неї від 31.05.2017, якими ПАТ «Харківгаз» на праві господарського відання передано газорозподільну систему, що не підлягає приватизації.

Прокурор доводив, що передача системи в користування суб’єкту господарювання недержавної форми власності можлива лише на платній основі, а відтак спірний договір суперечить приписам законодавства.

Прокурор також вимагав стягнути 40,08 млн грн заподіяних державі збитків – орендної плати, яку держава могла б отримати у 2013-2017 рр. у разі виконання вимог закону та укладення договору оренди державного майна, що використовується ПАТ «Харківгаз» для забезпечення розподілу природного газу.

Прокурор подав позов в інтересах держави в особі Фонду держмайна.

Однак суд зауважив, що договори про надання майна на праві господарського відання на умовах безоплатності були затверджені спільним наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості і Фондом державного майна.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2012 №770 доручено Міністерству енергетики та вугільної промисловості укласти договори про передачу газорозподільних систем. Таким чином, ФДМУ не був стороною спірного договору.

8 травня 2015 року набрав чинності закон «Про ринок природного газу», яким встановлено, що газорозподільні системи, власником яких є держава, не можуть перебувати в користуванні оператора на праві господарського відання, крім випадків, коли йдеться про оператора з державного сектору економіки.

У лютому 2017-го уряд затвердив типові договори оренди та експлуатації газорозподільних систем. У травні 2017 року Міністерство енергетики і «Харківгаз» підписали додаткову угоду і протокол розбіжностей до договору 2012 року.

Суд вирішив, що спірні договори укладалися на виконання постанов кабміну. Доводи прокурора про невідповідність постанови законодавству суд визнав необгрунтованими.

Суд не встановив будь-яких протиправних дій «Харківгазу» і у позові про стягнення збитків також відмовив.

В лютому 2017 зареєстровано кримінальні провадження №42017000000000445 та №42017000000000446 за фактами зловживання та службової недбалості службовими особами Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля, Міненергорозвитку, Міністерства фінансів та Фонду державного майна України при врегулюванні питання на правовому рівні щодо належного використання державних газорозподільних систем, споруд на них, що призвело до тяжких наслідків.

Акції ПАТ «Харківгаз» належать кіпрським компанія Sagacity Limited, Eriswell Trading Limited, Tanter Holdings Limited, Humgate Holdings Limited, Sodeman Limited і ТОВ «Ласфано Україна».

Відомо, що Госпсуд Києва отримав аналогічні позови з приводу «Львівгазу» і «Волиньгазу».

 

 

 

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check