Суд зобов’язав банк перерахувати $2 млн від «СхідГЗК» фірмі, яку пов’язують з Мартиненком

Господарський суд Києва 2 серпня задовольнив позов ДП «Східний гірничо – збагачувальний комбінат» і зобов’язав «Укргазбанк» перерахувати 1,98 млн доларів компанії Steuermann Investitions – und Handelsgesellschaft GmbH (Австрія).

Про це повідомляє «Судовий репортер».

Рішення ухвалила суддя Вікторія Джарти. На складення повного тексту рішення суд має 10 днів. Воно набуде законної сили, якщо на нього не буде подана апеляція.

Як відомо, раніше «Укргазбанк» не прийняв платіжне доручення «СхідГЗК» щодо перерахування еквіваленту 1,98 млн доларів у валюті «Євро» на рахунок австрійської фірми Steuermann Investitions – und Handelsgesellschaft GmbH за поставлений товар – урановий оксидний концентрат. «СхідГЗК» зазначало, що це унеможливлює виконання зобов’язань перед контрагентом і загрожує застосуванням штрафних санкцій.

«Безпідставно було відмовлено 32 рази у перерахунку даного платежу», – сказав представник «СхідГЗК» Артем Іванніков.

У свою чергу, «Укргазбанк» посилався на лист Національного банку України від 29.08.2016 «Про перелік іноземних банків, діяльність яких може бути пов’язана з проведенням ризикових фінансових операцій». Meinl Bank AKTIENGESELLSCHAFT, в якому відкрито рахунок фірми Steuermann,  внесено до цього переліку, у зв’язку з чим «Укргазбанк» вважав за неможливе перерахувати кошти. «Укргазбанк» пропонував «СхідГЗК», щоб компанія Steuermann змінила банк на інший, якого нема в списку НБУ.

Юрист «Укргазбанку» також зазначила про непрозору структуру власності компанії Steuermann. «Банк отримав інформацію, що кінцевим бенефіціарним власником є національний публічний діяч. Інформація отримана з сайту Національного антикорупційного бюро» – сказала вона. Юрист вважає, що банк діє на виконання вимог закону про протидію відмиванню грошей, здобутих злочинним шляхом.

В якості третьої сторони у справу вступила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.  У заяві про вступ у справу керівник САП Назар Холодницький посилався на кримінальне провадження №52015000000000009 (так звана «справа Мартиненка»), де досліджувались обставини укладення та виконання контракту, на підставі якого видано спірне платіжне доручення.  Холодницький вважає, що позовні вимоги ДП «СхідГЗК» суперечать інтересам держави.

2 серпня САП у суді представляв прокурор Ігор Семак. «Було відомо, що частина коштів, які виводяться «СхідГЗК» з України потім Meinl Bank скидаються на офшорні компанії, які використовують ці кошти для оплати витрат колишнього керівництва «СхідГЗК», – сказав він. Прокурор вважає, що «Укргазбанк» не блокує платіжні операції «СхідГЗК» і Steuermann, однак ці операції мають здійснюватися через банк, де немає ризику відмивання грошей через фіктивні контракти.

Третіми сторонами у справі суд також залучив Міністерство енергетики та вугільної промисловості і Національний банк.

2 серпня на судові дебати від Нацбанку ніхто не з’явився. Представник Міністерства енергетики сказав, що покладається на розсуд суду.

***
Нагадаємо, що 1 серпня Апеляційний суд скасував рішення про повернення обвинувального акту прокурору і призначив справу Мартиненка до розгляду в суді першої інстанції.

У так званій «справі Мартиненка» шестеро обвинувачених:

* колишній нардеп від «Народного Фронту» Микола Мартиненко;
* заступник гендиректора державного концерну «Ядерне паливо» Володимир Богданець;
* гендиректор «СхідГЗК» Олександр Сорокін;
* голова правління ПАТ НАК «Нафтогаз України» Сергій Перелома;
* колишній заступник директора «СхідГЗК» Руслан Журило;
* директор з управління закупівлями Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» Валерій Васильков.

Їм інкримінуються злочини за ч.5 ст.191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем), ч.3 ст.209 (легалізація доходів одержаних злочинним шляхом), ч.1 ст.255 КК України (створення злочинної організації).

Мартиненку М.В. та Василькову В.О. інкримінується заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» при укладенні та виконанні контрактів постачання обладнання для вказаного підприємства від чеської компанії SKODA JS та укладенні і виконанні контракту між SKODA JS і компанією BRADCREST INVESTMENTS SA, на загальну суму 6 400 777 євро.

Окрім того, Мартиненко М.В., Перелома С.В., Журило Р.М., Сорокін О.Г. та Богданець В.І. обвинувачуються у заволодінні коштами ДП «СхідГЗК» в розмірі 17,28 млн. дол. США, шляхом неправомірного укладення та подальшого виконання контракту купівлі-продажу уранового концентрату для ДП «СхідГЗК» через австрійську компанію-посередника STEUERMANN Investitions- und Handelsgesellschaft mbH, підконтрольну учасникам злочинної організації. Розслідування щодо інших підозрюваних у вчиненні вказаних злочинів наразі триває, зокрема оголошено в розшук ще 4 фігурантів, двоє з яких – громадяни Австрійської Республіки, ще одного з підозрюваних, який переховувався, було затримано та обрано запобіжний захід.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check