Суд зобов’язав банк перерахувати $2 млн від «СхідГЗК», не переконавшись, що австрійська фірма належить Мартиненку

Господарський суд Києва оприлюднив повний текст рішення від 2 серпня, яким задовольнив позов ДП «Східний гірничо – збагачувальний комбінат» і зобов’язав «Укргазбанк» перерахувати 1,98 млн доларів компанії Steuermann Investitions – und Handelsgesellschaft GmbH (Австрія).

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення, яке ухвалила суддя Вікторія Джарти.

Як відомо, раніше «Укргазбанк» не прийняв платіжне доручення «СхідГЗК» щодо перерахування еквіваленту 1,98 млн доларів у валюті «Євро» на рахунок австрійської фірми Steuermann Investitions – und Handelsgesellschaft GmbH за поставлений товар – урановий оксидний концентрат.

«СхідГЗК» зазначало, що це унеможливлює виконання зобов’язань перед контрагентом і загрожує застосуванням штрафних санкцій.

У свою чергу, «Укргазбанк» посилався на лист Національного банку України від 29.08.2016 «Про перелік іноземних банків, діяльність яких може бути пов’язана з проведенням ризикових фінансових операцій». Meinl Bank AKTIENGESELLSCHAFT, в якому відкрито рахунок фірми Steuermann,  внесено до цього переліку, у зв’язку з чим «Укргазбанк» вважав за неможливе перерахувати кошти. «Укргазбанк» пропонував «СхідГЗК», щоб компанія Steuermann змінила банк на інший, якого нема в списку НБУ.

Але суд вважає, що вказаний лист Нацбанку має рекомендаційний характер.

При цьому, суд відзначає, що індикатор ризикової фінансової операції не є підставою зупинення виконання зобов’язань і банк має здійснити перевірку, в тому числі шляхом збирання та дослідження додаткових документів.

Суд встановив, що ризиковість операцій для вкладників чи інших кредиторів перевірялась банком шляхом аналізу наданих додаткових документів. Суд вважає, що зміст висновку банку свідчить, що жодних невідповідностей або порушень виявлено не було.

Зокрема, банк вбачав ризик у непрозорій структурі власності контрагента. У відкритому доступі  (на сайті НАБУ) банк виявив інформацію, що бенефіціаром підприємства є національний публічний діяч (колишній народний депутат – Микола Мартиненко). Водночас «СхідГЗК» надало офіційні документи від компанії Steuermann, що бенефіціаром є громадянин Австрії – Alexander Abfalterer (дата народження – 29.05.1960). Відтак суд вирішив, що доводи «Укргазбанку» щодо причетності Мартиненка до вказаної компанії спростовуються цими документами, оскільки доказів протилежного суду не надано.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура і «Укргазбанк» також повідомили, що НАБУ розслідує можливу переплату 17,28 млн доларів по контракту, за яким мають перерахувати гроші.

Але суд зіслався на презумпцію невинуватості і зазначив, що поки у справі не було постановлено рішення (вирок), то факти і обставини розслідування НАБУ не можуть бути прийняті судом як належний доказ.

Відтак суд позов повністю задовольнив і  зобов’зав «Укргазбанк» прийняти платіжне доручення «СхідГЗК» щодо перерахування еквіваленту 1,98 млн доларів у валюті «Євро» на рахунок австрійської фірми Steuermann Investitions – und Handelsgesellschaft GmbH за поставлений товар – урановий оксидний концентрат.

За матеріалами справи, контракт уклали 28 січня 2014 року. Станом на 1 грудня 2017 поставлено продукції на 14,1 млн доларів.

***

Нагадаємо, що у так званій справі Мартиненка незабаром має відбутися підготовче засідання.

1 серпня Апеляційний суд скасував рішення про повернення обвинувального акту прокурору і призначив справу до розгляду в суді першої інстанції.

У справі шестеро обвинувачених:

* колишній нардеп від «Народного Фронту» Микола Мартиненко;
* заступник гендиректора державного концерну «Ядерне паливо» Володимир Богданець;
* гендиректор «СхідГЗК» Олександр Сорокін;
* голова правління ПАТ НАК «Нафтогаз України» Сергій Перелома;
* колишній заступник директора «СхідГЗК» Руслан Журило;
* директор з управління закупівлями Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» Валерій Васильков.

Їм інкримінуються злочини за ч.5 ст.191 (заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем), ч.3 ст.209 (легалізація доходів одержаних злочинним шляхом), ч.1 ст.255 КК України (створення злочинної організації).

Мартиненку М.В. та Василькову В.О. інкримінується заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» при укладенні та виконанні контрактів постачання обладнання для вказаного підприємства від чеської компанії SKODA JS та укладенні і виконанні контракту між Skoda JS і компанією Bradcrest Investments SA, на загальну суму 6 400 777 євро.

Окрім того, Мартиненко М.В., Перелома С.В., Журило Р.М., Сорокін О.Г. та Богданець В.І. обвинувачуються у заволодінні коштами ДП «СхідГЗК» в розмірі 17,28 млн. дол. США, шляхом неправомірного укладення та подальшого виконання контракту купівлі-продажу уранового концентрату для ДП «СхідГЗК» через австрійську компанію-посередника Steuermann Investitions- und Handelsgesellschaft GmbH, підконтрольну учасникам злочинної організації. Розслідування щодо інших підозрюваних у вчиненні вказаних злочинів наразі триває, зокрема оголошено в розшук ще 4 фігурантів, двоє з яких – громадяни Австрійської Республіки, ще одного з підозрюваних, який переховувався, було затримано та обрано запобіжний захід.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check