Суд почав допит слідчого СБУ, який займався справою Тимошенко

Оболонський суд Києва почав допит слідчого СБУ Миколи Грабика, якого звинувачують у незаконному притягненні до кримінальної відповідальності Юлії Тимошенко.

Про це повідомляє «Судовий репортер» .

7 серпня обвинувачений дав вільні показання, а також його допитав прокурор. У наступному засіданні в вересні запитання буде ставити представник потерпілої Тимошенко, а також його власні адвокати.

Грабик працює в органах СБУ з 1997 р. 20 січня 2012 року Микола Грабик як начальник слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Харківській області виніс постанову про притягнення Тимошенко до кримінальної відповідальності. Перед цим 11 жовтня 2011 року Тимошенко вже була засуджена на 7 років за перевищення влади і службових повноважень на посаді прем’єр-міністра при підписанні газових договорів з Росією.

28 лютого 2014 року після втечі президента Віктора Януковича Київський районний суд Харкова закрив «справу ЄЕСУ» у зв’язку з відмовою прокурорів від обвинувачення за відсутністю складу злочину. «Газову справу» Юлії Тимошенко Верховний суд згодом також закрив за відсутністю події злочину.

Справу проти слідчого Грабика зареєстрували 14 березня 2014 року.

Сьогодні своєї вини він не визнає.

В обвинувальному акті щодо Грабика йдеться про штучне створення доказів обвинувачення, а саме неправильне тлумачення фактів та подій, коли слідчий у постанові про притягнення до кримінальної відповідальності умисно вказав, що Тимошенко була службовою особою, президентом ПФК «ЄЕСУ», що має повновження на вказівки співробітникам щодо формування та подачі до податкових органів декларацій з податку на добавлену вартість, що вона фактично продовжувала виконувати функції президента компанії після обрання народним депутатом у 1997.  У матеріалах справи були відсутні протоколи допитів працівників «ЄЕСУ», яким Тимошенко начебто давала вказівки. Також Грабику інкримінували, що він не задовольнив клопотання захисту Тимошенко і не включив до обвинувального висновку цих осіб (Тимошенко Г., Сокольченко, Болюра, Шаго) як свідків, що підлягають виклику в судове засідання.

Слідчий стверджує, що діяв на підставі внутрішнього переконання і системного аналізу матеріалів справи. З його слів, докази у справі були переконливими і обговорювались на нарадах у Генеральній прокуратурі. «Тиску, вказівок – не було», – переконує слідчий.

В обвинувальному висновку йшлося, що у 1996-1997 рр. Юлія Тимошенко, будучи президентом «ЄЕСУ», спланувала і організувала злочинну фінансову схему, яка грунтувалася на імітації грошових розрахунків через кіпрський банк Golden Union Offshore Bank і підконтрольний Тимошенко «Південкомбанк». Компанія «ЄЕСУ» начебто поставляла металопродукцію підприємствам-нерезидентам у зв’язку з уступкою корпорацією цим компаніям права вимоги до своїх боржників. Згідно з документами, на валютний рахунок «ЄЕСУ надійшло $181,5 млн Але, за даними слідства, фактично поставки не відбувалися, гроші не перераховувались, а документи по контрактах використовувалися для бюджетного відшкодування податку на добавлену вартість. Всього, за версією слідства, «ЄЕСУ» вдалося незаконно отримати 14 млн грн відшкодування. Реальні гроші, отримані «ЄЕСУ» від споживачів газу в Україні, були перераховані на рахунки офшорних компаній «Сомолі», «Корлан» та «Юнайтед» – всього на $2,27 млрд. У подальшому Тимошенко, використовуючи зв’язки з прем’єр-міністром Лазаренко, спробувала перекласти борги «ЄЕСУ» на державний бюджет України.

Слідчий Грабик займався епізодом із відшкодуванням ПДВ по операціях з офшорними компаніями.

«Думаю, що справа проти мене має виключно на меті реабілітацію Тимошенко Юлії Володимирівни, що необхідно їй як політику», – заявив він.

Обвинувачений вважає, що доказів проти Тимошенко було достатньо і посилався на показання свідків, дані експертиз і відповіді в рамках міжнародно-правової допомоги.  У 1996-1998 Тимошенко отримала на банківську картку близько $1млн. Грабик повідомив, що фактичне виконання Тимошенко у 1997 році після обрання нардепом функцій президента «ЄЕСУ» підтвердила низка свідків.

«Тимошенко навіть не намагалась давати будь-які показання на досудовому розслідуванні», – стверджує Грабик.

У 2007 році бухгалтер «ЄЕСУ» Антоніна Болюра і голова правління Євген Шаго стали нардепами від БЮТ. На думку слідчого, так Тимошенко намагалася убезпечити їх від кримінального переслідування. Відмовляючи захисту у клопотанні про допит низки менеджерів «ЄЕСУ» (Тимошенко Г., Сокольченко, Болюра, Шаго), Грабик вважав, що цим особам не можна довіряти. Разом з тим, він підкреслив, що клопотання захисту зберігалися в матеріалах справи переданої до суду і їх можливо було викликати для допиту в судове засідання.

Сама ж Тимошенко, як запевняє Грабик, на стадії досудового слідства не давала показань і затягувала ознайомлення зі справою.

Водночас обвинувачений повідомив про порушення при розслідуванні вже його власної справи, зокрема невиконання рішення суду про проведення слідчих дій. «Виписка мене хворого з лікарні з незнятими швами після видалення апендициту», – поскаржився він.

Прокурор Брага: Чи встановлено, де і за яких обставин Тимошенко дала вказівки подати податкові декларації для відшкодування ПДВ?

Грабик: Тимошенко Ю.В. організувала незаконну схему відшкодування ПДВ… Тимошенко Г., Болюра, Сокольченко, Шаго являються співвиконавцями даних злочинів. Так, жоден з них на досудовому розслідуванні не сказав про те, що вони виконували вказівки Тимошенко. Але організувала Тимошенко, вони тільки виконували…

Прокурор: У постанові про притягнення Тимошенко до кримінальної відповідальності йдеться про невстановлених осіб. Що ці невстановлені особи вчинили разом з Тимошенко?

Грабик: Кримінальна справа щодо інших осіб росзслідувалось Генпрокуратурою… Щодо Тимошенко, вказаних чотирьох виконавців та інших осіб, які невстановлені… Зокрема, особи, які підроблювали документи. Щодо Тимошенко Г. і Болюри А. справа була розглянута Вищим спеціалізованим судом. Що стосується Шабо, Сокольченка та інших невстановлених осіб, якщо не помиляюсь, знаходились у провадженні Сергія Володимировича Горбатюка.

Прокурор: У постанові про притягнення Тимошенко до кримінальної відповідальності Ви вказуєте, що вона організувала злочинну схему імітації перерахунку грошових коштів. Чи пред’являли обвинувачення Тимошенко  за імітацію?.. Чи будь-кому?

Грабик: … Щодо Тимошенко та інших осіб, в подальшому вони були закриті. 17 січня 2012 року кримінальна справа в частині пред’явленого обвинувачення була закрита у зв’язку з декриміналізацією цієї статті Верховною Радою… Щодо імітації, щодо підробки розслідувалась ГПУ. У межах виділеної мені справи не розслідувались ці епізоди. У мене були відсутні документи чи інші дані, що особи, які вчинили підроблення, їм було відомо про використання подальше цих документів для відшкодування ПДВ… Призначення на посади. Є головний бухгалтер. У функції директора входить підписання тих чи інших договорів. Генеральний директор призначений з родини Тимошенко. Генеральний директор підписує подані головним бухгалтером документи на відшкодування ПДВ. Кожен з цих осіб знав, що відшкодування ПДВ – це сума, на яку вони не мають права… Знали, що ніяких безготівкових експорто-імпортних відносин не було… Ніяких поставок металопродукції на підприємства не йшло. Вся металопродукція йшла в Російську Федерацію на погашення заборгованості «ЄЕСУ» перед «Нафтогазом»… Була схема – закрити питання перед Росією, товаром, бартером. Включити Україні газ. Росії – неліквідний товар, який росіяни признають… за хабарі… І тут же получали нізвідки грошові кошти…

Показання Решітки (голови правління «Південкомбанку» – ред.) – це реальна піраміда, кожна цеглина якої підтверджує… Висновки експертиз, перевірок. Сторона обвинувачення думає, що була одна людина, Решітка, який дав показання, а потім орган досудового розслідування, всі намагалися скомпонувати, всіх схиляли до дачі завідомо неправдивих показань?! Всі експертизи, які підтвердили непроходження того чи іншого документа… На Вашу думку, це все підроблено?! Думаю, що ні… Якщо взяти показання Тимошенко Г.О., Шаго, Сокольченко, Болюри – їхні покази не підтверджуються нічим! Їхні покази повністю спростовуються тими матеріалами, які є.

Прокурор: Є показання головних бухгалтерів «ЄЕСУ»… Ким призначалися, з ким контактували, кому підпорядковувались. Все на Тимошенко Геннадія Опанасовича (тесть Тимошенко – ред.)….

Грабик: Я прекрасно це розумію. Ми їх допитували, потім вони стали обвинуваченими. Тому приділяти… їхнім показам в мене нема жодного… вони не підтверджуються, показання цих чотирьох осіб. Фалькович (колишній співробітник «ЄЕСУ» – ред.) знаходиться на території іноземної держави. По сьогоднішній день проживає в державі Ізраїль. Мною давались доручення про встановлення його місцезнаходження.

Прокурор: Якими доказами підтверджується… що на нараді «Південкомбанку» обговорювалось відшкодування ПДВ при Тимошенко? Чим підтверджується, що Тимошенко взагалі була обізнана про обставини подачі документів про відшкодування ПДВ?

Грабик: Письмових доказів, що Тимошенко давала вказівки, звичайно, немає. Вказівки про незаконну діяльність письмово не надають… Для цього цього було достатньо усної вказівки. Для цього і вводиться така схема.

Прокурор: Чи встановлено, що Тимошенко отримала якусь вигоду?

Грабик: Грошові кошти від діяльності «ЄЕСУ» в подальшому через «Сомалі» (кіпрська компанія) надходили на карточки Тимошенко… 

Прокурор: Тимошенко мала контрольний пакет акцій підприємств?

Грабик: Ні, контрольного не мала…

Прокурор: Чи правильно, що вона не могла здійснювати керівництво, а тільки за згодою інших засновників?

Грабик: Враховуючи, що співзасновником був її чоловік, другий – це тесть, а також бізнес-партнер… Враховуючи показання, що Олександр Тимошенко ніяк не впливав на фінансово-господарську діяльність компанії.

Прокурор: Чим підтвердите, що Гравець (бізнес-партнер) і чоловік Тимошенко взагалі ніяк не впливали?

Грабик: Показаннями свідків.

Прокурор: А Ви врахували показання Гравця, що він також отримував значний дохід?

Грабик: Звичайно, врахував.

Прокурор: Тимошенко не була самостійним контролером «Південкомбанку», вона не могла самостійно приймати рішення…

Грабик: Право підпису. На певному етапі, як сказав Фалькович, вони не знайшли спільної думки з приводу горно-обогатительного комбината, вони відсторонили його від управління, від прийняття будь-яких рішень. Показами у справі… Можна сказати, що це рішення приймалося Тимошенко. Свідки казали, що Тимошенко брала участь в управлінні. Ніхто інший не міг забезпечити рішення.

***

Допит продовжиться 4 вересня.

Суддя Дев’ятко також нагадав сторонам процесу, що вони мають подати списки свідків у справі, зазначивши, на підтвердження чого потрібні їх показання. Потерпіла Юлія Тимошенко у справі ще не допитувалась.

 

 

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check