Як суд обирав запобіжний Олексію Тамразову

Печерський суд 23 серпня відпустив екс-замголову правління ПАТ «Укргазвидобування» Олексія Тамразова під заставу у 20 млн грн.

Це було суттєво менше за те, чого хотіла прокуратура – тримання під вартою або 577,6 млн грн застави.

10 серпня суд уже брав Тамразова під варту і він вийшов під заставу у 3 млн грн. Тоді йому інкримінували передачу $200 тис. скандальному прокурору Костянтину Кулику, якого судять за незаконне збагачення.

Мотивувальна частина рішення поки невідома. Але аргументи сторін, на які мав звернути увагу суд, пролунали в засіданні.

***

Суд розпочав із розгляду клопотань про взяття Олексія Тамразова на поруки. Такі заяви подали нардепи Ігор Луценко та Вікторія Войціцька, а також активісти і військовослужбовець.

Суддя Олеся Батрин нагадувала кожному, що підозрюваному загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі.

Луценко: В мене на поруках знаходяться декілька десятків людей, вже збився з рахунку… Жоден не порушує умови перебування… Хочу підкреслити, жоден з тих, що перебуває в мене на поруках, не отримав обвинувального вироку. 

Що стосується пана Тамразова, я його знаю з 2014 року, як активного учасника громадських процесів, зокрема допомоги армії, фронту, ветеранським організаціям, різним рухам, організаціям, ініціативам, різною суспільно-корисною діяльністю був відомий. В мене немає жодного сумніву, що він буде виконувати всі настанови… 

Луценко нагадав, що 10 липня Тамразову вже обрали один запобіжний захід і просив у разі застосування ще одного, щоб він не був пов’язаний з триманням під вартою.

Войціцька: Я познайомилася з ним у 2015 році… Питання було пов’язане із закупівлями на державних шахтах… Разом з ним працювала в робочій групі при Міністерстві енергетики, де розглядалося питання про надання державним шахтам фінансування, документи, які надавалися шахтами, були визначені порушення у проведенні закупівель і ризики корупції на сотні мільйонів гривень. Ми з Олексієм викривали ці оборудки, що приводило до відкриття кримінальних проваджень, звільнення директорів державних шахт і т.д. Те, що я бачила в діяльності цієї людини, вона була направлена на те, щоб допомагати країні… очищення від корупції. Це не тільки енергетика, а й дуже відоме питання закупівлі Mitsubishi для МВС. 

На поруки підозрюваного також зголосилася взяти активістка Віта Заверуха (організація «Невідомий патріот»), за яку Тамразов свого часу також вніс заставу.

Заверуха: Пана Олексія я знаю заочно з 2015 року. Я хочу не лише від себе взяти його на поруки, а й від нашої організації. Наша організація заснована з ветеранів АТО, воїнів україно-російської війни… Є воїни, хлопці, яким він дуже багато допоміг… І мені також він допоміг. Завдяки йому я зараз тут. Завдяки йому зараз жива… Ця справа, очевидно, сфабрикована. Я впевнена, що він також хоче цю справу довести до кінця, щоб його виправдали.

Підполковник Віктор Косован: З Олексієм особисто не знайомий, знайомий через свою дружину. У 2014 році коли все розпочалося, збройна агресія Російської Федерації, я перебував в гарячих точках, дуже було скрутне становище, допоміг санітарним автомобілем… Близько 20 військовослужбовців зобов’язані його допомозі життям. Знаю, що він дуже допомагав. І нічого за це не требував.

***

Прокурор Адріан Лупу зачитав текст клопотання.

Тамразов підозрюється в участі у злочинній організації з березня 2010 по теперішній час з метою вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів, а також у заволодінні у 2010-2014 рр. у складі злочинної організації чужим майно шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах.

У березні 2010 року тодішній президент Віктор Янукович створив злочинну організацію для злочинів у сфері економіки і у сфері державної власності. До організації ввійшли Азаров, Арбузов, Пшонка, Клименко, Захарченко, Курченко та ін., які стали керівниками структурних підрозділів.  До складу організації в різний час входило понад 80 осіб. Один із підрозділів очолив Сергій Курченко, замаскувавши його під корпорацію, якій дав назву СЄПЕК.

За 2010-2014 рр. злочинна організація, зокрема, заволоділа майном – скрапленим газом ПАТ «Укргазвидобування» і ПАТ «Укрнафта» 2,196 млрд грн.

Належний «Укргазвидобуванню» і «Укрнафті» скраплений газ реалізовувався за пільговими цінами нібито для потреб населення, але насправді для комерційних структур.

Головою аукціонного комітету був заступник міністра економіки Олександр Сухомлин. Він забезпечив допуск до аукціону підкотрольних Курченку компаній. Зі слів прокурора, учасниками злочинної організації, в числі яких Тамразов, було організовано прийняття Господарським судом Сумської області ухвали, якою встановлено ціну на продаж скрапленого газу.  У подальшому акціонний комітет встановив стартову ціну на такому рівні. У 2011-2013 рр. весь обсяг за газу реалізовано за ціною 2130 грн/т.

У 2012 році злочинна діяльність замміністра економіки Сухомлина та ін. була начебто виявлена працівниками Міністерства економічного розвитку і торгівлі. У зв’язку з цим міністр економрозвитку адресував листа прем’єр-міністру щодо вжиття заходів. Але інші члени злочинної організації Азаров і Пшонка сприяли прихованню інформації від правоохоронних органів.

Найбільші обсяги газу придбали 12 підприємств, підконтрольних злочинній організації. При цьому Тамразов та інші члени аукціонного комітету начебто проігнорували те, що заявки цих фірм на потреби газу для населення від областей були значно завищені. У подальшому вказані 12 підприємств населенню газ не реалізували, а продали його суб’єктам господарської діяльності.

Прокурор посилався на показання  колишніх працівників компаній Курченка, екс-міністра економрозвитку, колишнього голову АМКУ, деяких залегендованих свідків.

«Дольовий розподіл складав 50Х50 від видобутих обсягів природного газу, скрапленого газу та газового конденсату… З боку Януковича – Азаров, Злочевський, Пшонка, Клименко, Арбузов, Курченко. З боку Фірташа – Борисов, Тамразов, Черновецький та ін.», – цитував прокурор невідомого свідка, який дав показання напередодні затримання Тамразова.

Привласнені Тамразовим та його спільниками кошти начебто відмивалися через екс-мера Києва Леоніда Черновецького та інвестиційні проекти. Крім того, Тамразов нібито організував купівлю скрапленого газу за номінальною ціною для своєї компанії ТОВ «Західна нафтогазова компанія» (пізніше Тамразов спростовував причетність до цієї фірми). За даними слідства, контрольована Тамразовим компанія купувала скраплений газ у підприємств з групи Курченка. Сума розрахунків складає 1,5 млрд грн, серед яких є розрахунки за скраплений газ. Адвокат Тамразова згодом повідомив, що насправді йшлося про придбання дизельного палива і бензину.

Прокурор вимагав для Тамразова застави куди більшої, аніж передбачена КПК, в сумі 577,6 млн грн. З’ясувалося, що цю суму слідчим назвав деякий свідок на допиті 20 серпня 2018-го, запевняючи, що саме стільки Тамразов отримав від оборудки зі скрапленим газом.

За версією ГПУ, в роки реалізації схеми Тамразов щомісяця виводив на закордонні разунки по 30-40 млн доларів. Зі слів прокурора, підозрюваному підконтрольні п’ять підприємств зі статутним капіталом 26 млн, йому та членам його родини належить чотири квартири площею 374 кв.м. вартістю 8 млн грн, нежитлова нерухомість на 455 кв.м. вартістю не менше 400 тис. євро, а також 75 автомобілів. Крім того, прокурор Лупу сказав, що у Тамразова є родич, який є співвласником російського «Альфабанку», а тому  заставу може внести оточення підозрюваного.

Після прокурора виступав Тамразов. Він почав спростовувати інформацію про свій матеріальний стан.

«Це загальна кількість автомобілів, які були куплені, продані з 2000 року. На сьогодні мені належить три автомобілі… Нежитлова нерухомість площею 455 кв.м., яка належала моїй матері, давним-давно продана», – сказав він.

Також Тамразов заперечив родинні зв’язки з російським олігархом Германом Ханом (співвласником «Альфабанку») і з’язок із «Західною нафтогазовою компанією», водночас визнавши, що працював там до 2009 року.

З його слів, в лютому 2014-го він написав листа в.о. президента Олександру Турчинову і описав можливі схеми реалізації скрапленого газу. Тамразов пояснює це тим, що після втечі Януковича з’явилися люди, які розповіли йому про це. У березні 2014-го вийшло інтерв’ю з цього приводу у виданні Insider. Разом з тим, за останні чотири роки, до повідомлення про підозру, він був допитаний тільки один раз в якості свідка.

Тамразов заявив, що «Укргазвидобування» як виробник було зобов’язане направляти весь обсяг  скрапленого газу на аукціон і не визначало, хто братиме участь в аукціонах і хто купуватиме. Обсяги закупівлі газу і документи переможців щодо реалізації газу мали перевіряти і підтверджувати обласні державні адміністрації.

За його словами, компанії монополізували ринок, домовлялися і ціна не зростала, а «Укргазвидобування» не мало правових підстав регулювати ціни. Перша ціна на аукціоні встановлювалася відповідно до нормативних актів кабміну. Якщо ціна на аукціоні не змінювалася, то підстав її підвищити не було.

«Ми отримали кілька наказів суду, де ми бути зобов’язані підписати договори за результатами таких аукціонів», – пояснив він.

Увагу Тамразова привернули показання свідка за день до його затримання.

Тамразов: В мене питання, де була ця особа чотири роки?! Цей невідомий свідок дає покази щодо деяких обставин, до речі, які я розповідав при особистій зустрічі пану Кулику. Вони не дуже правдиві, бо я не був зобов’язаний казати правду. Вони так само неправдиво викладені вже в протоколі допиту свідка. Це факти, які ніхто не міг знати, вони вигадані… Азарова я бачив тільки по телевізору. Жодних з членів цього угруповання… Ніхто мене не залучав… Щодо факту використання літака, який використовувала також злочинна організація. З 2009 по 2014 я замовляв приватні рейси через брокерські компанії… Якщо так сталося, що цей літак використовувся ще кимсь іншим, то це нічого не підтверджує… У 2012 міністр економіки написав листа прем’єр-мінстру, де викрив злочинне угруповання з реалізації скрапленого газу. По-перше, ми цього листа не бачили в матеріалах. По-друге, як зазначає прокуатура, міністр економіки вжив інших передбачених законом заходів… заява про злочин – такої не було… Ті $30-40 мільйонів, що я виводив, вони нібито реалізувалися через Черновецького Леоніда, його сина. Зокрема, через низку інвестиційних проектів, зокрема Diamond Hill, Ocean Plaza, КВЦ «Парковий» та ін. Жодних доказів не може бути, бо я не маю жодного відношення до цих проектів. Так само, як і до Черновецього… Є ще одна кримінальна справа щодо нібито надання хабара. Треба ще довести , що це за кошти і що це було. Протокол свідка Кулика, що я йому повідомив, що не маю стосунку до компанії («Західна нафтогазова компанія»), а лише знаю її засновників. Звідки прокуратура взяла зворотне? Щодо  «Карпатигаз»… 13 серпня 2018 року з’явилося рішення Стокгольмського арбітражу… там також сказано, що жодних обставин, що я маю зв’язок або впливаю на прийняття рішень… не виявлено… 

Він переконував суд, що не тікатиме, адже вже виконує один запобіжний захід.Тамразов наголосив. що застава у 577,6 млн грн сплачена не буде і в нього нема друзів, які внесли б такі гроші.

«Чому не мільярд? Якась міфічна сума, згідно з показаннями свідка, що нібито я її отримав… Вона нелогічна. По-друге, це робиться, щоб не дати мені можливість захищатися на волі, а тримати в слідчому ізоляторі… Вони вимагають дати свідчення на міністра палива та енергетики минулого уряду (Юрія Бойка – ред)… Я цього не можу виконати, незважаючи на неоднозначне ставлення… Я не можу давати неправдиві свічення», – заявив він.

Адвокат Віталій Коломієць: Мова йде про так звану схему Курченка. Першим інформацію про яку опублікував в лютому-березні 2014 року Олексій Тамразов, давши розгорнуте інтерв’ю… Саме за листом Олексія Турчинову було ініційоване питання про скасування постанови №1064. Вона передбачала, що в Україні умовно є два ринки скрапленого газу – для потреб населення, в балонах, і комерційний, на заправках. Цікаво було купувати дешевше, а продавати дорожче. По такій ціні, як для населення, куплялося фірмами Курченка… Постанова передбачала, що ціну, об’єм та інші питання, які пов’язані з реалізацією газу по пільговій ціні, встановлює аукціонний комітет… Там іде мова про керівника аукціонного комітету. В мене враження, що ця підозра переписана з підозри чи обвинувального акту керівнику аукціонного комітету Сухомлину, який був заступником міністра економіки… Аукціонний комітет, кількість і склад якого затверджується на підставі постанови і спільного наказу міністерства економіки і міністерства палива та енергетики… «Укргазвидобування» були зобов’язані відрядити одного чи двох працівників… В цьому аукціонному комітеті жодного разу Олексій Тамразов не був!.. Жодного підпису по цьому питанню він не ставив! А той працівник, який був, не підписував протокол, хоча голос однієї людини не визначальний… Що міг робити Тамразов чи інший керівник «Укргазвидобування» відносно цього всього?.. Максимум, що він може робити не підписувати договір. Є судові рішення від так званих компаній Курченка про зобов’язання підписувати ці договори… «Укргазвидобування» судилося до Вищого господарського суду.

Адвокат вказав, що по суті вся підозра Тамразову грунтується на показаннях одного свідка напередодні затримання. Причому у протоколі зафіксовано, що той часто вживає формулювання «як мені повідомлено», що може свідчити про дання показань з чужих слів. Захист обіцяє ініціювати притягнення до кримінальної відповідальності свідка, який дав неправдиві показання.

Захисники також заявили про незаконне затримання їх підзахисного. Станом на 22 серпня в нього вже було зобов’язання з’явитися до слідчого і суду за першою вимогою по іншому запобіжному заходу. Однак його затримували в 8 ранку вдома по ст. 208 КПК. Йдеться про затримання без ухвали суду, якщо особу затримали під час вчинення чи замаху на вчинення злочину або безпосередньо після злочину.

***

На сайті Генпрокуратури є повістки про виклик на допит в якості свідків Степана Черновецького  і Леоніда Черновецького на 17 липня. Крім того, 27 серпня ГПУ викликає на допит в рамках цієї ж справи екс-голову «Укргазвидобування» Юрія Борісова.

 

 

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check