Компанія Новинського виграла суд щодо спецдозволу, через який її директор пішов під суд

Державна служба геології та надр програла апеляцію на рішення суду, яким скасовуються накази та приписи про зупинення дозволу ПАТ «Укргазвидобуток» на видобування газу на Островерхівському родовищі.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня.

Компанія «Укргазвидобуток»  у 2007 році отримала дозвіл на видобуток газу на Островерхівському родовищі в Харківській області. Кінцевим бенефіціарним власником «Укргазвидобутку» є народний депутат від «Опозиційного блоку» Вадим Новинський.

15 грудня 2016 року до ЄРДР за № 12016220430004547 внесено кримінальне провадження за ст. 356 КК - самоправство. Заявник повідомив, що невідомі особи на належній йому земельній ділянці зняли верхній родючий шар ґрунту, здійснили забудову та забруднення земельної ділянки, а також пробурили свердловину для видобування корисних копалин.

20 грудня 2016 року слідчий Харківського відділу поліції справу закрив у зв'язку з відсутністю складу злочину

18 квітня 2017 року постановою першого заступника керівника Харківської місцевої прокуратури № 6 справу відновили. 

Однак фабула змінилася і справу перекваліфікували на ст.191 КК - привласненя майна і 240 КК - порушення правил охорони надр.

У фабулі йшлося, що посадовими особами «Укргазвидобутку» декларуються недостовірні дані, з заниженими показниками обсягів видобутку природного газу та газового конденсату для подальшої реалізації їх надлишків без відображення в бухгалтерській документації; отримується неконтрольована готівка за результатами сумнівних фінансових операцій. Внаслідок таких дій було реалізовано вуглеводнів на загальну суму понад 10 млн грн, частина з яких були привласнені посадовими особами підприємства.

У рамках розслідування цієї справи прокуратура отримала в суді дозвіл на перевірку земельної ділянки площею 2 га в Харківській області, яку використовує ПАТ «Укргазвидобуток». Співвласниками ділянки є екс-голова податкової адміністрації Харківської області Станіслав Денисюк і деякий громадянин Пастельнік А.І. Перевірку доручили контролюючим органам - Держпраці, Держекоінспекції і Держгеонадра.

«Укргазвидобуток» почав оскаржувати дозвіл суду на перевірку земельної ділянки.

Паралельно Деожгеонадра у липні 2017 спробувала провести перевірку і склала акт про недопущення до перевірки. Держслужба видала припис і зобов'язала компанію усунути порушення і надати документи, які підтверджують дотримання законодавства. Оскільки вимоги виконані не були, 28 липня 2017 Держгеонадра зупинила спецдозвіл «Укргазвидобутку».

14 серпня «Укргазвидобуток» сам звернувся до Держгеонадра і запропонував провести перевірку. 

У подальшому було встановлено низку порушень:

* невідповідність меж земельної ділянки, щодо якої надавався спеціальний дозвіл на користування надрами;

* невідповідність форми 3-гр програмі робіт з видобування надр в частині термінів буріння додаткових оціночно-експлуатаційних та розвідувальних свердловин;

* непроведення дослідження з виміру пластового тиску у свердловині;

* непогодження з Міненерговугілля на 2017 рік нормативів технологічних втрат та виробничо- технологічних витрат природного газу та газового конденсату під час їх видобування, підготовки та транспортування.

30 жовтня 2017 Держгеонадра знову зупинила дію спецдозволу для «Укргазвидобутку»

7 березня 2018 року Окружний адмінсуд Києва визнав приписи і накази Держгеонадра щодо зупинки спецдозволу незаконними і скасував їх. Суд дійшов висновку, що «Укргазвидобуток» допустив тільки 2 із 4 порушень, при цьому одне з них зумовлене бездіяльністю Міненерговугілля, яке повторно не відповіло на звернення компанії, а друге, що стосувалося тиску в свердловині, вже уснуто, оскільки вимірювання провели.

6 жовтня 2017 року директора компанії «Укргазвидобуток» Вадима Мохова взяли під варту з визначенням застави у 5 млн грн, яку внесло ПрАТ «Смарт Холдинг» Новинського.

Мохову інкримінують, що в період зупинення спецдозволу з 28.07.2017 року по 10.08.2017 компанія продовжувала видобувати газ. За оцінками експерта, за цей час було незаконно добуто газу і газового конденсату на майже 33 млн грн.

У квітні 2018 року Харківський райсуд Харківської області призначив до розгляду обвинувальний акт щодо керівника «Укргазвидобутку».