Двоюрідного брата Каськіва суд взяв під варту, а він планував подорож Карибським узбережжям

Двоюрідний брат Каськіва планував подорож Карибським узбережжям, але відправився в українське СІЗО. Через півроку після перших затримань НАБУ і САП нарешті добрались до найближчого оточення екс-голови Держінвестпроекту.

23 червня Солом’янський суд обирав запобіжний захід двоюрідному брату Каськіва Олександру Матковському. Рідний брат Каськіва також підозрюваний, але зараз перебуває за межами України.

Їм обом інкримінується участь у розтраті 259 млн грн на двох нацпроектах – «Чиста вода» щодо встановлення в найбільших містах України автоматів із розливу питної води, та «Олімпійська надія-2022», за яким мали бути зведені інфраструктурні об’єкти для проведення зимових олімпійських ігор в Україні.

Схема виглядала так, що приватні компанії позичали в Державної інвестиційної компанії (входила у структуру Держінвестпроекту Каськіва) кошти на реалізацію проектів.

Зокрема, «ТД Борисфен» отримав 94 млн грн під заставу майнових прав за майбутнім договором поставки від «БК Прикарпаття» і «Квік-сервіс». Директор останнього вже засуджений за фіктивне підприємництво.

«Боржава Резорт», засновником якої через «Боржава Бальнеріа» був Матковський, перерахували 165 млн грн під заставу майнових прав на інфраструктурні об’єкти, які будуть збудовані за позичені гроші.

За інформацією детективів, проекти реалізовані не були, а гроші вивели на рахунки офшорних компаній.

Формально Матковський напередодні конкурсу нацпроектів продав свою частку в компанії. Але НАБУ має дані, що на момент виділення державних коштів і до грудня 2015-го подача податкової звітності і управління рахунками «ТД Борисфен» і «Боржава Резорт» та інших компаній здійснювались з ip-адреси квартири по вул. Лютеранській, де зареєстрований Матковський.

Наразі за цим епізодом є дев’ятеро підозрюваних. Більшості з них вручили підозри ще півроку тому. Це працівники держпідприємств, а також керівники фірм з ознаками фіктивності. Але радник Державної інвестиційної компанії Андрій Леміш зник вранці того дня, коли до нього прийшли співробітники НАБУ і тепер оголошений у загальнодержавний розшук.

Директор «Боржава Резорт» Лідов розповів детективам, як у 2005-2009 розвозив агітаційні матеріали партії «Пора», лідером якої був Каськів.

На комп’ютері співробітника підприємства Матковського виявили облік 81 компанії, які, за даними слідства, є фіктивними.

У січні-лютому 2014 року частина документів щодо позик грошей на реалізацію нацпроектів були вивезені у невідомому напрямку і її місцезнаходження досі невідоме.

Прокурор Сергій Козачина нагадав, що НАБУ займається нацпроектами Каськіва тільки з 2016 року. Раніше цей епізод розслідувало МВС, причому активна фаза припала на лютий-серпень 2014-го і після вилучення документів жодних активних дій більше не велося.

Прокурор сказав, що за час розслідування на свідків у справі неодноразово тиснули, а деяких вивозили за кордон або в село, щоб заховати від правоохоронних органів.

Виходячи з майнового стану Матковського і загального розміру шкоди, яка інкримінується, прокурор вимагав для нього заставу більшу, аніж передбачена КПК, – 17 млн 620 тис. грн.

Водночас сам Матковський пояснив, що зараз не працює і живе на свої заощадження, а адвокати апелювали до того, що він мусить утримувати свою хвору матір.

Захист проти застосування запобіжного заходу заперечував.

Адвокат Роман Олефіренко говорив, що кошти «Боржава резорт» отримувала в листопаді 2012, тоді як Матковський вийшов із засновників ще в серпні. Тому, за його словами, слідство не має інших доказів проти його підзахисного, окрім родинного зв’язку з Каськівим. Керування рахунками з ip-адреси Матковського, як вважає адвокат, не свідчить, що саме він здійснював ці банківські операції. Показання на Матковського начебто дав тільки один свідок Денис Сапак, який працював на його підприємстві. Тому захисник вважає, що участь його клієнта у скоєнні злочину є тільки припущенням.

Також адвокати спростовували майновий стан Матковського. Зачитувався список нерухомості – корівники, телятник, пилорама, комплекс штучного осіменіння та ін.

Захист Матковського передав суду ухвалу про застосування запобіжного заходу до Владислава Каськіва в листопаді 2017. Тоді Печерський суд взяв Каськіва під варту із можливістю застави у 160 тис. грн.

«Щоб слідчий суддя звернув увагу на співрозмірність раніше обраного запобіжного заходу організатору злочину, що… стоїть, так би мовити, на вершині цієї піраміди… та іншого організатора, який на думку детективів та прокуратури, стоїть трошки нижче», – сказав адвокат Олефіренко.

Прокурор заперечував і пояснював, що Каськів поки не є підозрюваним за тим епізодом, в якому підозру повідомлено Матковському. А згаданий запобіжний захід Каськіва стосувався розтрати 7,5 млн грн, тоді як Матковський проходить у справі щодо 259 млн грн. Суд ухвалу про запобіжний Каськіву до матеріалів долучив, але чи враховував при винесенні рішення поки не відомо.

Суддя Олена Мозолевська поцікавилась, чому НАБУ і САП тільки тепер взялись за Матковського, тоді як більшість підозр були вручені ще півроку тому. Прокурор переконував, що весь цей час слідство збирало докази на обгрунтування підозри. Він поскаржився, що особи, яким раніше оголосили підозри, зокрема Сергій Шут, якому відводиться роль співорганізатора, не дають показань і припустив, що на них може чинитись вплив.

Сам же Матковський підозри не визнає.

«Я багато почув від прокурора. Для мене це все нове… Я не несу відповідальність за третіх осіб… за те, що вчинено не мною. Я весь час перебуваю на території України. Мене ні разу ніхто не викликав на допит. Якби це було, я би прийшов і дав покази… Коли до мене серед білого дня в центрі міста підійшло п’ять людей і вручили мені підозру і почали обшуки… Для мене це було дивно і дико! В мене немає умислу переховуватися від слідства», – сказав він.

На уточнюючі запитання судді Матковський повідомив, що не пам’ятає, чи укладав договір щодо послуг інтернету в квартирі на Лютеранській. З його слів, у тій квартирі він тільки зареєстрований, але ніколи не проживав.

Під час дослідження документів прокурор звернув увагу на інформацію, зняту з телефона підозрюваного. Матковський планував поїздку «з Маямі по Карибському узбережжю» на липень цього року.

Однак суд вирішив узяти його під варту строком на два місяці з можливістю звільнення під заставу у 2,6 млн грн. У разі внесення застави на нього покладаються обов’язки: здати закордонний паспорт, не відлучатися без дозволу з населеного пункту, де проживає, носити електронний браслет, утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками, прибувати до детектива, прокурора і суду за першою вимогою. Повний текст рішення суд оголосить 27 червня.

***

Читайте також: Продавець кави біля НАБУ здав подільників Каськіва

Нагадаємо, що екс-голова Держінвестпроекту Владислав Каськів повернувся з Панами у ніч на 1 листопада 2017 року. Раніше він перебував у розшуку і Україна ініціювала процедуру його екстрадиції. Хоча сам Каськів стверджує, що повернувся добровільно.

В Україні ГПУ повідомила Каськіва про підозру за епізодом на суму 7,5 млн грн, які він вже відшкодував, не чекаючи рішення суду.

Генпрокурор Юрій Луценко раніше припустив, що Каськіву можуть призначити умовне покарання.

У травні 2018-го справу Каськіва відправили до Шевченківського суду Києва для розгляду по суті.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check