Розенблата і Полякова обмежили до 1 червня в строках ознайомлення зі справою

У «бурштиновій справі» Солом’янський суд встановив підозрюваним і їх захисникам строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження до 1 червня.

Таке рішення ухвалив суддя Дмитро Кратко 25 квітня, повідомляє «Судовий репортер».

Клопотання представляв детектив НАБУ Віктор Фурсевич. Прокурор Віталій Мусіяка в засідання не з’явився.

Із шести підозрюваних прибув тільки нардеп Борислав Розенблат.

 

Захисники стверджували, що їх клієнти не були належно повідомлені про судове засідання. Хоча секретар суду говорив протилежне.

Адвокат Петро Бойко сказав, що нардепу Максиму Полякову подзвонили з суду, коли він піднявся на борт літака. Зараз Поляков, за словами захисника, перебуває за кордоном.

Детектив Фурсевич заявив, що це скоріш за все не відповідає дійсності, оскільки клопотання надійшло до суду 17 квітня, а за кордон Поляков вилітав 22 квітня.

Більшість адвокатів зійшлись на тому, що без решти підозрюваних засідання проводити не можна.

Але суддя Дмитро Кратко вирішив розглянути клопотання, мотивуючи це тим, що відсутні підозрювані були належно повідомлені про засідання і зараз представлені своїми захисниками.

Детектив зачитав своє клопотання. Він нагадав, що 15 лютого 2018 року НАБУ повідомило підозрюваних, що досудове розслідування завершено і їм дається доступ до матеріалів справи.

 

З того часу, за словами детектива, особисто Розенблат підтвердив ознайомлення з 6 томами. Його адвокат Ружена Ляшенко ознайомлена з 14 томами, адвокати Костянтин Глоба і Андрій Левковець з першими двома томами, адвокат Колокольніков – з 10 томами, захисники Шевчук і Пономаренко, за даними НАБУ, з матеріалами не знайомилися взагалі і жодного разу до бюро не приходили.
Решта підозрюваних та їх адвокати отримали сканкопії матеріалів, але в НАБУ для огляду оригіналів ходять не дуже часто і не звітують про ознайомлення.

Всього у справі 106 томів документів, а також аудіо- та відеозаписи обсягом понад 700 гігабайт.

Детектив Фурсевич сказав, що деякі матеріали вже мають бути відомі підозрюваним та захисникам. Йдеться про протоколи негласних слідчих розшукових дій та оперативно-розшукових заходів, які долучалися до клопотань про застосування запобіжних заходів.

У НАБУ попросили встановити строк для ознайомлення з матеріалами – до 1 червня.

Адвокат Петро Бойко заявив, що не почув у клопотанні факти про ухилення від ознайомлення. Він вважає, що не повинен звітувати за кожен том, а має тільки підтвердити, що отримав доступ і підписатися в кінці, коли побачить всі матеріали і докази.

«В якій нормі є обов’язок адвоката розписуватися в тому, що ми ознайомилися?.. Це не передбачено, я це робить не буду. В жодній кримінальній справі і в цій не підписуюся. Хоча я реально ознайомився з 105 томами», – сказав Бойко і показав судді фото томів справи із закладками.

«Це дика, це страшна робота! Це очі вилазять на лоб. Ця справа не є економічна, де половина томів – первинні документи, накладні, які не треба читати. Тут треба читати все!», – додав Бойко. Він повідомив, що зараз слухає звукозаписи. Бойко стверджує, що вже знайшов як мінімум одну невідповідність між стенограмою НАБУ і записом, також її підтвердила експертиза КНДІСЕ.

Йдеться про діалог Полякова з Любонько, де нардеп нібито каже своїй помічниці взяти гроші на мобільні телефони «с этих» (тобто коштів, переданих агентом Катериною). Бойко каже, що на самому записі слово «этих» не звучить. «Я мушу прослуховувати все, тому що ці хлопці можуть склепати будь-який документ», – сказав захисник.

Авдокат Левковець сказав, що отримує інформацію від свого колеги, який ходить в НАБУ і фотографує оргигінали. Левковець стверджує, що написав прокурору Мусіяці, що таким чином ознайомився вже з 60 томами.

Він підкреслив, що при обранні запобіжного заходу матеріали займали тільки три томи і вони не очікували на такий великий обсяг. Левковець повідомив, що захист опрацьовує матеріали, щоб ініцювати слідчі дії, які б доводили невинуватість їх клієнта. Зокрема заявлено 12 експертиз, з яких 11 портретних і одна бухгалтерська. Адвокат підкреслив, що підтверджував ознайомлення зі справою прокурору, а звітувати НАБУ не зобов’язаний.

«За моїми підрахунками, лише процес читання займає 5-4 місяці, якщо не займатися іншими справами» – заявив він.

Ще Левковець просив суд врахувати, що він планує дві відпустки – один тиждень на травневі свята і тиждень у червні до Дня Конституції.

Крім того, в засіданні виявилось, що тільки Розенблат і його захисники єдині з усіх не отримали сканкопій матеріалів.

«Коли ми прийшли знайомитись, нам детектив оцей-ось (Фурсевич – ред.) сказав, що нам ніхто сканкопії не надасть і нам їх не надали», – повідомив Левковець.

Суддя одразу ж в засіданні уточнив це у детектива.

«Не дуже-то відповідає дійсності. Під час першого виклику, коли були відкриті матеріали, я особисто повідомив адвокатам, що є можливість отримати сканкопії томів, на що отримав відповідь, що сторона захисту зовсім не довіряє органу досудового розслідування і просить безпосередньо надати їм матеріали кримінального провадження… Ми не наполягали. У нас немає такого обов’язку вручати копії документів… Можете звернутися і ми без проблем надамо. Однак таких клопотань до нас не надходило», – відреагував детектив.

«Коли ми звернулись усно і запитали, чи надаються нам матеріали, нам сказали, що не надаються, тому які клопотання?! Ми вимушені ходити і фотографувати… На 100 томів це 2 тис хвилин механічної роботи», – відповів Левковець.

Адвокат Ружена Ляшенко сказала, що не один раз просила детектива дати сканкопії матеріалів справи. «Мені неодноразово відмовлено. Я написала скаргу про дискримінацію мого підзахисного та мене», – заявила вона.

Суддя поцікавився у детектива, чи зможе адвокат Ляшенко отримати копії.

«Якщо подасть клопотання, нема проблем», – відповів Фурсевич.

Також адвокат скаржилася на регулярні технічні проблеми із копіюванням аудіо- та відеозаписів. Ляшенко пояснила, що вивчає ці записи паралельно з документами. За її словами, йдеться про записи тривалістю кілька місяців.

Крім того, захисник сказала, що їй відмовляють в ознайомленні з інформацією з мобільних телефонів, айпадів і ноутбуків, які є речовими доказами, бо не дозволяють їх включити.
Детектив пояснив, що при включенні дані можуть бути змінені і інформація з цих пристроїв знімалася спеціалістами без включення, а протоколи огляду є доступні.

Ляшенко розкритикувала умови, в яких їй доводиться працювати з матеріалами в НАБУ.

«Приміщення приблизно 6 м2, де стоїть два столи. Немає ні природного освітлення, ні провітрювання… Стоїть такий запах, ніби там хтось вмер нещодавно і довго там полежав. Єдиний спосіб провітрити – це відкрити двері в коридор… Шум тобі заважає. Приміщення дуже маленьке – максимум двоє з детективом», – описала Ляшенко.

Детектив Фурсевич пізніше пояснив, що це звичайний кабінет, де працюють детективи НАБУ. За його словами, 22 лютого Розенблату і трьом його адвокатам відкривалися матеріали в цьому приміщенні у присутності двох детективів. Тому скарги він назвав голослівними і суб’єктивними.

Після адвокатів виступав підозрюваний Борислав Розенблат.

«Прямих доказів нема, тільки косвенні. З кожним треба дуже серйозоно ознайомитись… Треба зрозуміти, для чого уборщиків Верховної Ради допитували… Для НАБУ головне на всіх засобах інформації донести, що справа передана до суду… З захисниками прийшли в приміщення НАБУ, там не 6 метрів, а 4,5. Ми практично не змогли зайти. Знаю, що зайшла Ляшенко, Глоба, Левковець. Мені уже місця не було. Я уже, вибачте, там на колінах сидів… При всій моїй загруженості як народного депутата я кожен вечір читаю тома, викликаю своїх захисників і ми до 10-11 вечора опрацьовуємо той чи інший том», – сказав нардеп.

На уточнююче запитання судді Розенблат відповів, що прочитав 50-60 томів.

Суддя Кратко порахував, що у справі 6 підозрюваних і 15 захисників. Тому суддя запитав детектива, чи можуть вони одночасно прийти в НАБУ для ознайомлення з матеріалами.

Фурсевич сказав, що є службові кабінети детективів, в яких можна розмістити підозрюваних та їх захисників.

 

***
В лютому 2018 НАБУ повідомило, що завершило розслідування «бурштинової справи». У справі шість підозрюваних, серед яких нардепи Максим Поляков і Борислав Розенблат.

За матеріалами справи, підозрювані отримали від агента НАБУ Катерини, яка видавала себе за представника іноземної компанії, понад $300 тис. начебто за сприяння у видобутку бурштину в Україні. Йдеться про підготовку законопроектів, незаконний вплив на посадових осіб Держгеокадастру, Держлісагентства, Держгеонадр України, органів місцевого самоврядування.

Нагадаємо, що 19 червня 2017 року в ресторані в присутності Борислава Розенблата був затриманий його охоронець із сумкою, в якій було $200 тис. начебто переданих народному депутату агентом НАБУ. Полякову інкримінується отримання через свою помічницю $7500.

 

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check