Прокуратура програла суд за землю під маєтком екс-міністра МВС Захарченка

Господарський суд Київської області відмовив у позові прокурора Обухівського району про визнання незаконними рішень про виділення землі і витребування ділянки 0,9 га на користь територіальної громади села Романків.

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на рішення суду від 12 березня.

Спірна земля у 2003 році за рішенням виконавчого комітету Підгірцівської сільради була виділена у власність чотирьом особам. Пізніше ділянки перепродувались. У 2011 році їх купила Людмила Захарченко і через рік продала Фонду Адміністративне Бюро LVV (Нідерланди). У грудні 2013 Фонд уклав з ДП «Стак ЛВВ» договір управління нерухомим майном.

На земельній ділянці розташований будинок площею 1299 кв.м. За даними ЗМІ, в будинку проживала родина колишнього міністра МВС Віталія Захарченка (2011-2014). Вищезгадана Людмила Захарченко є його дружиною. В лютому 2014-го екс-чиновник був оголошений у міжнародний розшук. У 2017 році Інтерпол зняв Захарченка з розшуку.

У квітні 2014-го прокуратура ініціювала перевірку додержання вимог земельного законодавства в управлінні Дерземагенства в Обухівському районі та Підгірцівській сільраді. Перевірка виявила порушення, зокрема, щодо землі під маєтком, що приписують Захарченку.

Прокурор подав позов про витребування землі. У позові йшлося, що рішення виконавчого комітету сільради про виділення землі були прийняті без відповідних повноважень та з порушенням процедури надання фізичним особам земельних ділянок.

Справа розглядалась та переглядалась судами неодноразово.

1 листопада 2017-го Вищий госпсуд скасував попередні рішення про витребування ділянки і направив справу на новий розгляд.

ВГСУ зіслався на неповне дослідження обставин. По-перше, що суди попередніх інстанцій не встановили початок перебігу строку позовної давності, наявність чи відсутність поважних причин його пропуску. По-друге, що суди не з’ясували додержання критеріїв правомірного втручання держави у право власності Фонду Адміністративне Бюро LVV

При новому розгляді суд вкотре дійшов висновку, що передача землі у власність була виключною компетенцією сільради і не належала до повноважень виконавчого органу. Тому рішення 2003 року про передачу ділянок у власність мали б бути скасовані.

Але водночас суд вирішив, що прокурор пропустив строк позовної давності.

Як відомо, прокуратура наполягала, що дізналась про порушення у 2014 році після проведення перевірки. Проте суд з цим не погодився.

На думку суду, прокурор не довів, що строк позовної давності пропущено з поважних причин. Суд зазначив, що постанова прокурора про призначення перевірки від 25.04.2014 не є тим єдиним та беззаперечним доказом. А нездійснення своєчасного прокурорського нагляду за рішеннями органів місцевого самоврядування позбавляє прокурора права посилатися на відсутність можливості дізнатися про спірні рішення до спливу строку позовної давності.

Крім того, на ділянці розташований будинок і його власник у разі витребування землі може мати перешкоди у користуванні і розпорядженні ним. Так, власник маєтку (Фонд Адміністративне Бюро LVV) повідомив, що у разі виникнення проблем, буде позиватися до територіальної громади села Романків про компенсацію витрат на будівництво.

Відповідно до ст.377 ЦК, при купівлі будинку до власника переходить право на земельну ділянку, на якій він знаходиться.

Суд, аналізуючи практику ЄСПЛ, дійшов висновку, що внаслідок задоволення позову і витребування ділянки Фонд Адміністративне Бюро LVV нестиме надмірний індивідуальний тягар.

Земля більше 11 років перебувала у володінні різних фізичних та юридичних осіб, а тому питання щодо отримання справедливої та обґрунтованої компенсації цими особами суду видається сумнівним.

За даними кадастрової карти, Фонд Адміністративне Бюро LVV загалом має в селі Романків близько 4 га землі. Ділянка, про яку йдеться у вищезгаданому судовому спорі, на карті позначена жовтим.

Як відомо, з листопада 2014 року у провадженні ГПУ є справа щодо Захарченка про незаконне збагачення та відмивання доходів в особливо великих розмірах. За такі злочини передбачена конфіскація майна. Також екс-міністр є фігурантом справи про злочинну організацію Януковича і постачання спецзасобів з Росії для розгону учасників Євромайдану. Наразі жодна з кримінальних справ проти Захарченка не передана до суду, їх розслідування зупинено у зв’язку з розшуком підозрюваних. Колишній міністр, за останніми даними, перебуває в Росії.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check