ГІПНОЗ ТРУХАНОВА: чому мера Одеси відпустили на поруки

15 лютого Солом’янський суд відпустив мера Одеси Геннадія Труханова на поруки нардепа від БПП Дмитра Голубова.

При цьому Труханова підозрюють у заволодінні 185 млн грн коштів міського бюджету через придбання приміщення для міськвиконкому (ч.5 ст. 191 КК). Якщо його вина буде доведена у суді йому загрожує до 12 років позбавлення волі.

Чим керувався суд поки що невідомо, оскільки повний текст рішення не оголошувався. Але, очевидно, що суд уже поставив під сумнів перспективи цієї справи.

ЩО ІНКРИМІНУЮТЬ ТРУХАНОВУ

Оборудка із придбання нового офісу для міськвиконкому тривала близько півроку і коштувала 185 мільйонів гривень.

За даними досудового розслідування, такий задум у Труханова виник начебто влітку 2016. Тоді на одній із сесій Одеської міськради було повідомлено, що у 2016 році виконавча влада зекономила 206 млн грн і їх можна буде витратити.

Співучасниками Труханова, за версією детективів, стали його заступник Павло Вугельман, керівник Департаменту комунальної власності м.Одеси Олексій Спектор, заступник керівника Департаменту комунальної власності Володимир Родіонов, голова депутататської комісії з питань комунальної власності Василь Шкрябай, засновник компанії «Девелопмент Еліт», яка запропонувала міськраді приміщення за 185 млн грн, – Петро Загодіренко, а також представник британської компанії VALTON GROUP LP Ігор Кравченко і оцінщик Галина Богданова.


Самого Труханова прокурор Максим Кравченко назвав локомотивом цієї оборудки.

Конкретно меру Одеси інкримінують, що він забезпечив швидку підготовку документів, що міська рада потребує такого приміщення і його слід купити у найкоротші терміни.

Чиновники посилалися на постанову Кабінету міністрів від 8 серпня 2016 року про створення центрів надання соціальних послуг у форматі «Прозорий офіс». У новій будівлі вони збиралися розмістити центри адміністративних і соціальних послуг, приймальню громадян.

За словами прокурора, депутатів Одеської міськради ввели в оману щодо стану приміщення. Насправді, як ідеться у матеріалах справи, у будинку не було вікон, підлоги і штукатурки. Пізніше на його ремонт міськрада мала виділити ще близько 200 млн грн.

В ході слідства були допитані депутати Одеської міськради і більшість заявили, що якби вони знали про справжній стан приміщення, то вони не голосували б за його купівлю. Такі покази дали 30 депутатів.

Першим ризиком належної поведінки Труханова прокурор назвав суворість покарання. Якщо його вину буде доведено, суд не зможе призначити більш м’яке покарання, аніж позбавлення волі. Максимально – до 12 років за гратами.

Крім того, Труханов, за словами прокурора, був поінформований про хід слідства і знав, що йому готується підозра.

На підтвердження цього прокурор зачитав запис телефонної розмови від 16 грудня. У цій розмові керівник Департаменту комунальної власності м.Одеси Олексій Спектор каже жінці на ім’я Світлана: «Мне хотят вручить подозрение».

19 грудня Труханов виїхав за кордон і повернувся тільки 14 лютого. За цей час мер Одеси відвідав з офіційними відрядженнями Стамбул, Афіни, Давос, Чеську Республіку, а також мав кілька відпусток.

Були допитані працівники Департаменту міжнародних зв’язків Одеської міськради, які повідомили, що відрядження до Чеської Республіки було оформлено на підставі усної вказівки і без документів, які би обгрунтовували його необхідність.

Раніше у ЗМІ багато писали про темне минуле Труханова, нібито наявність російського громадянства і зв’язки з офшорними компаніями.
Прокурор САП також про це згадав.

Так, до клопотання було додано протокол огляду сайту Федеральної податкової служби РФ, де детектив виявив інформацію, що Труханов може мати російське громадянство. А саме, що йому нібито видавався паспорт РФ 08.03.2002 року і 14.03.2011. Зазначається, що Труханову начебто присвоювався російський аналог ідентифікаційного коду.

Крім того, в антикорупційних органів є дані, що Труханов може мати і паспорт Греції, але на інше ім’я. «Ця інформація на сьогоднішній день ще не перевірена», – уточнив прокурор Кравченко. За його словами, після того, як мер Одеси здобув статус підозрюваного, детективи зможуть зробити відповідний запит за кордоном.

Сам Труханов суду повідомив, що жодного іншого громадянства, крім українського не має. Згідно з е-декларацією він не визнає себе бенефіціаром якої-небудь офшорної компанії.

ЗАХИСТ ТРУХАНОВА

У Труханова був тільки один адвокат – Олександр Лисак. Він розповів, що 13 лютого дізнався зі ЗМІ, що до Одеської міської ради повезли підозри, зокрема і Геннадію

Труханову. Далі, за словами захисника, він зв’язався з клієнтом. Вони домовились, що адвокат 13 лютого повідомить НАБУ, що Труханов перериває своє відрядження в Чехії і прибуває до Києва для проведення слідчих дій. Як уточив Лисак, він сам поінформував детективів, коли і яким рейсом прибуде Труханов.

Але по прибутті в аеропорт прикордонники стали оформляти на мера Одеси протокол затримання. Адвокат попросив суддю визнати затримання його клієнта незаконним.

З приводу інформованості про хід слідства, то кримінальне провадження зареєстроване ще у 2016 році. І, як виявилося, 3 жовтня 2017 Труханова допитували в НАБУ у цій справі 12 годин (всього 72 питання). Крім того, 5 лютого він знову викликався на допит в якості свідка. А за кілька днів йому дали статус підозрюваного.

«Ваша честь, вдумайтесь: «Геннадій Труханов ввів в оману депутатів»… Ми з Геннадієм спілкувались. Я кажу: «Геннадій, Ви що гіпнозом якимсь обладаєте… Всіх депутатів схилили до прийняття рішення?!», – сказав адвокат Лисак.

До слова, Труханов є кандидатом психологічних наук.

Після адвоката суд запропонував висловитися підозрюваному.

Труханов одразу поцікавився, скільки в нього часу, і уточнив, що перший раз так виступає в суді.

Суддя сказав, що час виступу не регламентований, але підкреслив, що це має стосуватися справи.

Виступ міського голови Одеси зайняв 40 хвилин.

Труханов повідомив, що у зв’язку з децентралізацією штат деяких департаментів міської ради збільшився удвічі, тому потреба у придбанні будівлі не була надумана. Зрештою, хоча у справі ще триває слідство, у будинку вже відкрили Центр адмінпослуг.

«Человеку, чтобы получить справку, нужно объехать погорода», – скаржився Труханов.

За його словами, розглядався варіант будівництва приміщення, але це зайняло би 5 років.

Труханов запевняє, що купити будинок колишнього заводу «Краян» йому радили самі депутати.

«Геннадий Леонидович, думать нечего. 490-500 долларов/метр в Одесссе – это хорошая рыночная цена», – саме так, стверджує Труханов, йому говорили депутати.

Він зазначив, що читав в Інтернеті, наче є якась альтернативна ціна цього приміщення – 230-250 доларів/метр. «Ну нет таких цен в Одессе. Если детективы найдут… Может с удостоверением детектива это будет возможно… Давайте вместе это делать!», – прокоментував мер.

Зауважимо, що у січні 2018 року, поки Труханов був у відрядженні, міськрада і «Девелопмент Еліт» зменшили вартість договору на половину. Це сталося після того, як експертиза, замовлена НАБУ, показала, що будівля коштує близько 90 млн грн. На цій підставі «Девелопмент Еліт» змінила ціну договору і оскаржила арешт коштів у суді, зобов’язуючись повернути переплачені кошти до міського бюджету. Наразі гроші повторно арештовані за клопотанням НАБУ.

«Договір ще має бути проголосований і підтверджений на сесії. А, по-друге, це знову доводить той факт, що приміщення придбане за завищеною ціною. І до того часу, як була проведена експертиза зі сторони обвинувачення, опоненти в груди себе били, що 185 мільйонів – є оцінка законна і т.д.», – розповів «Судовому репортеру» прокурор САП Валентин Мусіяка.

Експертизу за клопотанням НАБУ проводив Київський науково-дослідний інститут судових експертиз.

«Ціна однозначно завищена. Там є кілька підходів до визначення ціни: дохідний, порівняльний підхід. Ціна варіюється від 34 до 92 мільйонів – це максимум. Обвинувачення виходить з того, що це приміщення нікому потрібне не було. Електронні торги (на аукціоні, коли приміщення збанкрутілого заводу «Краян» продавали вперше – ред.) відбулися тільки за другим разом, після зменшення ціни. Його купили, щоб продати мерії за космічну ціну», – зазначив прокурор Мусіяка.

На початку 2016 року цілісний майновий комплекс колишнього заводу «Краян» площею 44 тис кв.м. купила компанія UAB NASTER (Литва) за 11,5 млн грн. У подальшому з цього майна виділено приміщення 14,5 тис кв.м. і 8 серпня 2016 переоформлено на VALTON GROUP LP (Сполучене Королівство). 26 серпня 2016 приміщення 14,5 тис кв.м. продають ТОВ «Девелопмент Еліт». 12 грудня 2016 Одеська міська рада купила цю саму будівлю за 185 млн грн.

Нагадаємо, що 12 січня детективи Національного антикорупційного бюро України спільно з працівниками Генеральної прокуратури України повідомили підозру депутату Одеської облради фракцїї БПП Олегу Бабенку у пропонуванні $500 тис хабара працівнику Бюро за зняття арешту з рахунку ТОВ «Девелопмент Еліт».
Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check