Замах на розтрату коштів ДПЗКУ: суд зобов’язав ГПУ повернути 871 тис доларів нотаріусу

Печерський суд 21 грудня роз’яснив слідчому Генпрокуратури свою ухвалу і зобов’язав повернути київському нотаріусу 871 тис доларів, вилучених при обшуку.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на дані судового реєстру.

Йдеться про замах на розтрату коштів ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України». 

У серпні 2014 керівники держкорпорації вирішили придбати корпоративні права ТОВ «Українська Національна Стивідорна Компанія» за 15 млн доларів. За версією слідства, ціна була суттєво завищена. Гроші мала отримати кіпрська компанія Grandbis Holdings Limited. Контракт не було виконано з причин, які не залежали від волі учасників.

У вересні 2014 слідчі ГПУ провели обшук у нотаріуса, де очікували знайти речі і документи щодо підготовки проекту вищезгаданого контракту, а також кошти, здобуті злочинним шляхом. В офісі виявили сейф, в якому було 871 300 доларів.

Нотаріус повідомив, що у сейфі зберігаються документи та гроші, пов'язані із його нотаріальною діяльністю і він є законним володільцем цих речей.

Його адвокат зазначив, що слідчі не мають доказів, що ці гроші мають злочинне походження. Крім того, слідчі ГПУ визнають, що підозрювані тільки вчинили замах на злочин і не встигли заволодіти грошима. Тому, як наполягав адвокат, ці кошти навіть теоретично не можуть бути предметом кримінального провадження, і в ухвалі про обшук прямого дозволу на їх відшукання та вилучення не було.

Крім того, клопотання про арешт коштів прокурором не подавалось, а тому вони є тимчасово вилученим майном. Згідно з КПК, якщо вилучене майно пов'язане з обставинами злочину, слідчий не пізніше наступного робочого дня має звернутись до суду про його арешт.

25 жовтня суддя Лариса Цокол ухвалила рішення: гроші повернути.

Слідчий попросив суддю роз’яснити це рішення, оскільки 13.11.2017 Головне слідче управління ГПУ отримало ухвалу Печерського суду за скаргою іншої особи щодо цих же грошей. Так, скаржник повідомив, що у сейфі зберігались його гроші, які він передав знайомому нотаріусу на зберігання. Суд зобов’язав прокурора ГПУ розглянути скаргу на дії слідчого

Тому слідчий повідомив судді Цокол, що при розгляді вказаних справ судом не визначено особу, якій належать кошти.

Суддя 21 грудня роз’яснила, що гроші треба повернути тому, у кого вони були вилучені, тобто нотаріусу.

Інший претендент на ці гроші вже раз звертався до суду у 2015 році про скасування арешту. Тоді він повідомив, начебто нотаріус підтвердив отримання коштів розпискою, а призначались вони для купівлі об’єкта нерухомості. Але суд у клопотанні відмовив, оскільки гроші були вилучені, але не арештовані.

У 2014 році підозру у замаху на розтрату мільйонів ДПЗКУ було повідомлено голові правління корпорації Петру Вовчуку, голові наглядової ради ДПЗКУ Олександру Падалко, депутату Одеської міськради VI скликання Станіславу Яковлєву і екс-нардепу Юрію Круку, який у 2013 році був засновником ТОВ «Українська Національна Стивідорна Компанія», а також його сину В’ячеславу Круку.

Як відомо інший син Юрія Крука – Борис – обвинувачується у фіктивному підприємництві і відмиванні грошей. Йому інкримінують створення фіктивної фірми «Телсі», яка у 2013 році отримала 69 млн грн на ремонт офісів Генпрокуратури. Екс-генпрокурор Віктор Пшонка і його син Артем підозрюються у заволодінні цими коштами. Борис Крук підтвердив, що знав сина Пшонки.