Квартирне питання в Рахунковій палаті

Перефразовуючи класика, можна сказати, що квартирне питання зіпсувало не одного українського чиновника. Таке лихо спіткало навіть керівництво Рахункової палати – відомства, що контролює надходження і використання коштів державного бюджету.
 
У Шевченківському суді вже більше півроку слухається справа по обвинуваченню голови та директора департаменту Рахункової палати у заволодінні службовою квартирою. Як повідомляє «Судовий репортер», наразі тут триває стадія долучення і дослідження доказів. 
 
Засідання 9 січня відбулося після перерви у 1,5 місяці. У першій половині грудня засідання не відбулося, оскільки голову Рахункової палати Романа Магуту госпіталізували і він, згідно з медичною довідкою, понад тиждень стаціонарно лікувався. 
 
Нестабільність судового розгляду дозволила чиновнику ненадовго повернутись на роботу, адже суд не встиг розглянути клопотання про продовження терміну відсторонення його від посади.
 
9 січня суд на прохання прокурорів знову відсторонив обвинуваченоного. Сам Магута вкотре розкритикував таке рішення.
 
«З листопада минулого року я виконував обов’язки голови Рахункової палати. За цей час чи є у сторони обвинувачення хоч один доказ, що я на когось тиснув? З клопотанням я навіть не ознайомлений, сторона обвинувачення його тільки подала», – обурився обвинувачений. 
 
В антикорупційній прокуратурі вважають, що Магута не може працювати на посаді, оскільки є ризики його впливу на співробітників Рахункової палати, які є свідками у справі і мають дати покази в суді. Зокрема, звучало ім’я члена Рахункової палати Вячеслава Пилипенка. Останній навіть допитувався в одному із судових засідань з цього приводу.
 
Адвокат голови РП Олег Поповченко тлумачить покази свідків інакше і навіть намагався передати суду протоколи допиту на стадії досудового розслідування. Він хотів, щоб судді врахували їх, вирішуючи питання про відсторонення.
 
Прокурори протестували щодо долучення протоколів, оскільки покази давалися, коли Магута ще не був підозрюваним. Крім того, суд має допитувати свідків безпосередньо в суді. Зрештою суд погодився із доводами прокуратури і протоколів не прийняв.
 
КВАРТИРНЕ ПИТАННЯ
 
Взагалі у цій справі від початку йшлося про дві квартири за однією адресою – вул. Полтавська,10.
 
Одну площею 114 кв.м. у березні 2014 році отримав від Державного управління справами голова Рахункової палати Роман Магута. Це сталося після того, як Рахункова палата тричі направляла листа в ДУС з приводу забезпечення її керівника житлом. Розпорядження про надання житла підписав тодішній керівник ДУС Сергій Аверченко з «УДАРУ». Сьогодні власниками цієї квартири значаться Роман Магута та його дочка.

Через рік Магута з дружиною купили ще одну квартиру на Печерську площею 162 кв.м.  У декларації чиновник записав, що витратив на її придбання понад 3 млн грн.
 
Самого Романа Миколайовича таке поєднання фактів зовсім не бентежить. Він каже, що державну квартиру отримав за заслуги, а ще одну купив, бо гроші були. Мовляв, у декларації усе написано.
 
Тим паче, що в суді про квартиру від ДУСі не йдеться. Представник антикорупційної прокуратури сказав, що цей епізод ще розслідується. Але сам Магута вважає, що у цій історії вже поставлено крапку, оскільки порушень просто не знайшли.
 
А тепер про квартиру, з приводу якої іде суд.
 

У грудні 2013 Рахункова палата купила вісім квартир у тому ж домі по вул.Полтавська,10. Одну з них площею 85 м.кв. і вартістю 1,4 млн грн передали в

якості службового житла головному контролеру-директору Департаменту з питань АПК, природоохоронної діяльності та надзвичайних ситуацій Марії Шулежко і трьом членам її сім’ї (чоловікові, дочці і зятю).

 
Передачу квартири обгрунтували «необхідністю проживання поблизу місця роботи, виконанням вкрай важливих державних завдань та ненормованого робочого дня». При цьому у відомстві поліпшення житлових умов потребували щонайменше 20 інших працівників.
 
Як стверджують в антикорупційній прокуратурі, члени сімї Шулежко квартирою фактично не користувались.
 
Натомість чиновниця з чоловіком постійно проживали у будинку відпочинку «Конча Заспа» Державного управління справами. На підтвердження цього детективи провели огляд приміщення, отримали дані телефонних з’єднань, а також журнал обліку транспортних засобів, які заїжджали і виїжджали з території державної бази відпочинку «Конча Заспа». Офіційно Шулежко мешкала в «Конча Заспі» у зв’язку зі станом здоров’я чоловіка. Однак, як підкреслює сторона обвинувачення, дивно, що таке лікування тривало більше року.  
 
У серпні 2014 Марія Яківна написала заяву на ім’я Магути про виключення наданої їй квартири із числа службових, оскільки «відпала потреба у такому її використанні». 
 
Однак, за версією обвинувачення, чиновниця не відмовлялася від квартири. Навпаки, йшлося про її приватизацію.

Єдиною перешкодою залишалось те, що Марія Шулежко, а також її чоловік, дочка і зять уже скористались правом приватизації державного житла і не могли зробити це вдруге.

 
Марія Яківна Шулежко – колишній депутат Верховної Ради (1994-1998 рр.). На початку 2000-х вона приватизувала на свою сім’ю квартиру по вул. Лесі Українки,22.
 
Зять – Олександр Бицький – лікар, сьогодні працює в Київській міській лікарні №12. Свого часу Бицький приватизував квартиру у Печерському районі по вул. Цитадельній. (До слова, дочка Шулежко Ілона Бицька – начальник відділу Департаменту інспекційних перевірок банків НБУ).
 
Як вважає сторона обвинувачення, Шулежко вступила у змову зі своїм племінником Максимом, запропонувала йому прописатися у квартирі та вчинити ряд дій по її приватизації.
 
Оскільки Максим ніколи не працював у Рахунковій палаті, то Марія Шулежко сама написала заяву на ім’я голови і попросила дати дозвіл на приватизцію квартири, не зазначивши в чиїх інтересах. 28.01.2015 Магута направив у Шевченківську РДА листа, що Рахункова палата не проти приватизації.


19.02.2015 Максим Шулежко отримав свідоцтво про право приватної власності на квартиру.

05.03.2015 Максим подарував квартиру тітці – Марії Шулежко.  

8 червня 2016 чиновниця Рахункової палати подарувала квартиру своїй молодшій дочці – Іванні Горьовій.

 
23 червня 2016 до ЄРДР внесено дані про кримінальне провадження № 42016000000001701 за ч. 5 ст. 191 ККУ – привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою (7-12 років з конфіскацією майна); ч.2 ст.364 – зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (5-8 років позбавлення волі).
 
В останньому судовому засіданні 9 січня прокурор Олександр Посвистак передав суду інформацію щодо огляду детективами згаданої квартири.

За його словами, в квартирі не було речей, які би свідчили, що там хтось постійно проживає. Виявлено тільки два предмети жіночого одягу. Мила, шампуню, зубних щіток в квартирі не знайшли. На лічильнику електроенергії показники були низькими. Із побутової техніки  тільки електорочайник.
 
Прокурор передав суду диск із відеозаписом огляду. Пізніше його досліджуватимуть у судовому засіданні.
 
ПОВЕРНЕННЯ ПЛЕМІННИКА
 

Як уже говорилось вище, у схемі приватизації квартири був задіяний племінник чиновниці – Максим Шулежко. Йому відводиться роль пособника. За матеріалами справи, він очолює представництво компанії «Подравка д.д.» (Хорватія), що займається виробництвом продуктів харчування, донедавна одружений.

 
Підозру Максиму повідомили ще в лютому 2017, але його місцезнаходження було невідоме. Чоловіка оголосили в розшук. Показово, що після оголошення підозр тітці і голові Рахункової палати, він позбувся нерухомості, яка була на нього записана, – київської квартири у Мотороному провулку і будинку з ділянкою у селі Підгірці.
 
7 серпня 2017 Шулежка затримали в Чорногорії. За версією адвоката, він перебував у відрядженні за межами України у зв’язку з виконанням посадових обов’язків.

5 вересня 2017 в Києві дружина Шулежка через суд добилася розірвання шлюбу.  Жінка повідомила, що шлюбні відносини між ними припинилися ще з вересня 2014. 

Випадково чи ні, але, судячи з соцмережі Фейсбук, колишня дружина Максима – Світлана Шулежко – в червні-липні 2017 також відпочивала в Чорногорії.
***
24 жовтня Максима Шулежка доставили в Україну.

Суд призначив йому запобіжний захід– домашній арешт у нічний час доби. До кінця 2017 розслідування справи було завершено і підозрюваний та захисники отримали право ознайомитись із матеріалами розслідування.

Станом на сьогодні справа передана до Шевченківського суду, який вже слухає справу стосовно його тітки Марії Шулежко і голови РП Романа Магути. Обєднувати обидві справи уже пізно.

 
Наступне засідання у справі Романа Магути і Марії Шулежко  22 січня о 13.00.

Найближче засідання щодо Максима Шулежка призначено на 26 січня о 8.30.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check