«Укрзалізниця» заплатила 220 мільйонів боргу за контрактами, інформацію про які знищив вірус

В кінці листопада Мінюст списав понад 220 мільйонів гривень боргу з «Укрзалізниці». Документи щодо утворення цього боргу, як стверджують на залізниці, безнадійно втрачені. 

18 грудня Вищий госпсуд мав розглядати касаційну скаргу «Укрзалізниці» на рішення суду про стягнення коштів. Але не став, оскільки тепер всі справи передаються до нового Верховного суду. А тому розгляд, якщо і відбудеться, то не в цьому році.

Головне, що гроші «Укрзалізниця» вже заплатила, бо програла справу у двох інстанціях і рішення набуло чинності.  21 листопада Мінюст перерахував 220,5 млн грн ТОВ «Інтертопресурс».ІСТОРІЯ БОРГУ

За легендою, у 2013 році «Укрзалізничпстач» уклав договори на поставку товарів і послуг з низкою компаній, але не зміг розрахуватися одразу. Гроші замість залізничників заплатив банк «Союз» Сергія Дядечка і компанія «Інтертопресурс». А зробили вони це, щоб у майбутньому самим вимагати повернення грошей у залізниці. Компанії-постачальники відступили їм борг «Укрзалізничпостачу» за договорами факторингу. Пізніше банк «Союз» передав усі права вимоги боргу «Інтертопресурсу».

Але 24 лютого 2014 «Інтертопресурс» переуступив право вимоги боргу транспортно-логістичній компанії «Інтертрансконсалтінг», яку ЗМІ так само пов’язували з уже згаданим банком «Союз» Дядечка.

Щодо «Інтертопресурсу», то це підприємство, в квітні 2014 самостійно почало процедуру ліквідації. Фірма звернулась до суду щодо визнання її банкрутом. Усього в неї назбиралось боргів на 100 тис грн.

Відтак право стягнути багатомільйонний борг перейшло до «Інтертрансконсалтінгу».
На залізниці гроші платити не хотіли і заявляли, що переуступка боргу сталася без погодження з ними. Зрештою, в листопаді 2015 «Інтертрансконсалтінг» сам із невідомих причин попросивзалишити позов без розгляду.

ПІДОЗРІЛИЙ ЛІКВІДАТОР

А вже у 2016 один із кредиторів «Інтертопресурсу» через суд скасував рішення про банкрутство. Це сталося за зверненням одного із кредиторів, компанії «Вейв Індастрі», котра виявила, що залізниця має багатомільйонні борги перед «Інтертопресурсом», а тому ця фірма не може банкрутувати через 100 тис грн.

Апеляційний суд встановив порушення порядку ліквідації юридичної особи, зокрема зазначив, що ліквідатор не постарався знайти активи боржника.

Ліквідатором був тодішній засновник компанії – донеччанин Олександр Коваленко. Але тепер він уже нічого не розкаже. У жовтні 2015 цей чоловік помер у Маріупольському СІЗО. За офіційною версію, причина смерті – гепатит. В той же час представники «ДНР» поширили інформацію, що Коваленка закатували, підкресливши, що він був цивільним і не мав відношення до ополчення.

Але повернемося до справ господарських. Суд визнав ліквідацію «Інтертопресурсу» незаконною. Компанія розірвала договір про відступлення залізничного боргу з «Інтертрансконсалтінгом» (причиною послужило те, що фірма погано справилась із стягненням боргу)  і в січні 2017 сама звернулась до суду.

У липні цього року «Інтертопресурс» виграв спір у першій інстанції, а у жовтні також в апеляції.
Окрім 105 млн грн основного боргу, компанія також стягнула 106 млн грн інфляційних втрат і три проценти річних в сумі 9 млн грн.

ЗНИКЛІ ДОКУМЕНТИ УКРЗАЛЗНИЦІ

Намагаючись повніше з’ясувати всі обставини суди першої та апеляційної інстанції попросили «Укрзалізницю» показати ті самі договори поставок товару і накладні, на підставі яких виник борг. Але залізниця не змогла представити їх в суді. Згідно з поясненнями, документи втрачено внаслідок залиття приміщення, де вони зберігались. Йдеться про кімнату на другому поверсі будинку за адресою м. Київ, проспект Повітрофлотський, 11/15.

Суду це здалось непереконливим, тому що залізничники не довели, що зберігали документи саме в тому приміщенні, де сталося залиття.

Коли ж суд попросив залізницю надати розшифровки розрахунків із підрядниками і постачальниками, документи бухгалтерського обліку, то з’ясувалось, що і вони безслідно зникли.

«Укрзалізничпостач» повідомив суду про «утрату баз даних та робочої інформації підприємства внаслідок пошкодження комп’ютерним вірусом 27.06.2017 спеціалізованого обладнання для сервісного програмного забезпечення».

Але суд зауважив, що в такому випадку залізничники мали б принести довідку від Департаменту кіберполіції про відкриття кримінального провадження. А якщо такої довідки нема, то суд не вірить, що документи було неможливо надати.

Цікаво, що вірусна атака спіткала комп’ютери «Укрзалізниці» рівно за місяць до того, як «Інтертопресурс» виграв позов про стягнення коштів у першій інстанції. Зрештою, можливо це просто співпадіння.

Якщо говорити про сам борг, то це понад 100 млн грн за договорами з 11 контрагентами (решта суми із 220 млн – це інфляція і проценти). 38 мільйонів від боргу припадало на поставки «Інтерпайп Україна» з групи олігарха Віктора Пінчука.

Із 11 постачальників залізниці тільки двоє надали пояснення суду і то в письмовому вигляді. Це «Інтерпайп Україна» Пінчука і «Керченський стрілочний завод» Ріната Ахметова. Обидві компанії повідомили, що у 2013 дійсно мали договори з «Укрзалізничпостачем» про поставку товару. Вони надали суду рахунки і акти приймання-передачі. А також підтвердили, що відступили право вимоги боргу по цих контрактах «Інтертопресурсу».  

Відтак суд побачив документи про поставку товарів тільки від двох компаній. Але цього виявилось достатньо. Головну роль зіграли договори факторингу про відступлення права вимоги боргу, які підписали всі постачальники.

ХТО ЩАСЛИВЧИК

Засновником «Інтертопресурсу» значиться Олександр Протасов із Макіївки. У 2007 Протасов був ревізором донецького ЗАТ «Промкомбінат», що виступало акціонером «Родовід банку», що контролювався структурами Юри Єнакіївського. Віце-президентом банку був уже згаданий Сергій Дядечко. Також у 2008 Протасов був директором-ліквідатором «Байп Ко ЛТД» з групи «Інтерпайп» Пінчука.

У 2017 активно озвучувалась версія, що «смотрящим» на «Укрзалізниці» став донецький бізнесмен Андрій Альоша, який раніше входив в орбіту з екс-президента Віктора Януковича. Це версія, яку з березня 2017 відпрацьовує Генпрокуратура. Влітку в київському офісі Альоші навіть провели обшук. До слова, кабінет цей виявили в приміщенні колишнього банку «Перший», що контролювався Артемом Пшонкою.

Крім того, за нової влади успішно відсуджувала свої борги у залізниці компанія «Євроінвестстрой». Остання настільки активно отримувала державні замовлення в часи президентства Януковича, що її пов’язували з сином екс-президента.

Але, хто б не був кінцевим одержувачем вищезгаданих мільйонів, тенденції свідчать, що «Українська залізниця» намагається на залишитись у боргу перед донецькими.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check