Справа YouControl: кримінал за відкриті дані

29 грудня «Судовий репортер» побував на судовому засіданні щодо запобіжного заходу керівнику YouControl Сергію Мільману, якому СБУ вручила підозру за ч.2 ст. 361 ККУ (втручання у роботу автоматизованих систем і комп’ютерних мереж). За такий злочин загрожує від 3 до 6 років позбавлення волі.


Як відомо, YouControl створив систему пошуку інформації про компанії на основі публічних реєстрів (реєстру юридичних осіб, судових рішень, даних податкової та ліцензій тощо). Сервіс стає у нагоді як комерційним структурам, які перевіряють своїх контрагентів, так і організаторам державних тендерів, так і журналісти і громадським активістам. YouControl виявився банально зручнішим у користуванні за державний реєстр компаній, де при пошуку треба вводити «капчу». 

Крім того, журналісти можуть використовувати сервіс безкоштовно для візуалізації зв’язків компаній, їх засновників та керівників. Для прикладу, щоб з’ясувати, засновником яких підприємств є громадянин «Х» у державному реєстрі Вам треба заплатити 60 грн. А щоб дізнатися, де є директором, – знову 60 грн. За інформацію, в яких фірмах має право підпису, – знову 60 грн. Отож державний реєстр виявився і незручним, і дорогим.

Приватна компанія YouControl зробила альтернативу цьому і попала в немилість. В СБУ вважають, що фірма незаконно збирала і продавала «інформацію, яка має обмежений доступ та є власністю держави».

Виходить, що таке звинувачення тепер можна закинути чи не кожному громадянину, який збирає та обробляє інформацію із державних реєстрів. Тобто віддавайте назад свої зарплати і гонорари!

У березні 2017 Служба безпеки України провела обшуки у співробітників компанії YouControl. Після того справа дещо затихла.


Але під Новий Рік СБУ таки оголосила підозру директору YouControl.

Засідання суду з обрання запобіжного заходу почалося 29 грудня. Попередньо слідчий вимагає застави у 6,5 млн грн.

Але отримавши пухкий пакет заперечень від сторони захисту суддя привітав усіх з «наступаючим» і оголосив перерву до 2 січня, щоб вивчити документи.

Клопотання про обрання запобіжного заходу директору YouControl розглядає суддя Шевченківського суду Києва Олег Малинников.
Мільмана захищають двоє адвокатів – Данило Глоба і Андрій Костенок. Їх опонентами є прокурор ГПУ Олеся Скрипник, а також слідчий СБУ Денис Мазурков.


Так, прокурор Скрипник уже попросила суддю провести засідання у закритому режимі.

«Матеріали, які додані до зазначеного клопотання на даному етапі не можуть бути розголошені і це може перешкодити неупередженому досудовому розслідуванню в подальшому», – сказала прокурор.

Водночас сам підозрюваний та його адвокати наполягають на відкритому процесі. Вони зазначають, що документи додані до клопотання не є таємницею слідства, оскільки йдеться про судові ухвали, які є в загальному доступі у реєстрі судових рішень, а також адвокатські запити.
Але суддя сказав, що вирішить питання відкритості пізніше, а спершу вивчить документи, передані захистом.

Підозрюваний Мільман звернувся до судді.


«Слідчим Мазурковим протягом року було невиконано 7 судових рішень (про відмову в арешті вилучених при обшуках коштів – ред.). Я вбачаю в його діях тиск на нашу компанію, на моїх родичів. Я ознайомився з підозрою і побачив, що вона сфальсифікована. 

Я хочу, щоб були присутні представники громадськості, журналісти, щоб засвідчити ці факти… Щоб вони дізналися в чому мене звинувачують, щоб вони почули абсурдність цих обвинувачень, почули наші заперечення», – сказав він.


Суд прийняв заяву нардепа від «Народного Фронту» Георгія Логвінського про взяття Мільмана на поруки.


Дізнавшись, що суд зробить перерву у засіданні до 11 год. 2 січня 2018, Логвінський повідомив, що не зможе бути наступного разу у зв’язку з відрядженням і попросив дати йому виступити і підтвердити заяву.

«Заява компанії YouControl була предметом розгляду нашого комітету (комітету ВР з прав людини – ред.). Ми навіть зробили окрему робочу групу з присутністю омбудсмена. Принципи прозорості та відкритості – саме ці принципи будувались з метою візової лібералізації, ратифікації відповідних нормативних документів і рекомендацій Ради Європи. Коли йде мова, що кримінальне провадження грунтується на підставі розповсюдження відкритої інформації або аналізі відкритої інформації… 


Незрозуміло в чому злочин, в чому субєктивна сторона складу злочину. Наш комітет створив робочу групу з метою проаналізувати, в чому проблема. На думку нашого комітету, ці дії не є злочинними. Навпаки, цей напрямок є зобов’язанням, яке ми взяли перед міжнародною спільнотою… Я особисто знайомий з паном Мільманом. Мені відомі матеріали кримінального провадження…», – сказав Логвінський.***
Більше новин у справі «Судовий репортер» повідомить 2 січня.
Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check