Як суд дав “зелене світло” на заочне розслідування стосовно Онищенка

18 грудня Солом’янський суд Києва дав дозвіл на заочне розслідування стосовно Олександра Онищенка і ще п’яти фігурантів «газової справи», серед яких матір біглого нардепа Інеса Кадирова, а також Олена Павленко, Сергій Свіченко, Сергій Кабаєв і Роман Гумініченко (Якимащенко).
Самому Онищенку та його матері слідство відводить ролі керівників злочинної організації, а решта осіб вважаються виконавцями.
Прокурор антикорупційної прокуратури Андрій Перов повідомив суду, що вказані особи переховуються від НАБУ у зв’язку з чим розслідування справи зупинено. За відсутності дозволу на досудове розслідування детективи не можуть робити нічого іншого, окрім як шукати підозрюваних. Дозвіл на заочне розслідування дозволить НАБУ дорозслідувати справу.
«Не вирішується питання ані про обмеження чиїхось конституційних прав, ані про якісь дії з майном, з особами, не обирається запобіжний захід, нічого такого… Фактично ми просимо дати нам можливість зібрати докази, оформити справу і прийняти в ній кінцеве рішення», – пояснив у суді представник САП.
«Жодній з цих осіб не заборонено вїзд в Україну. В кожну хвилину, в тому числі, в це засідання, міг би з’явитися будь-хто з перелічених осіб у даному клопотанні і досудове розслідування щодо цієї особи продовжувалося б у загальному порядку. Ця особа захищалась би, надавала докази своєї невинуватості. Відбувався би змагальний процес, як це передбачено кодексом. Натомість ці люди не бажають повертатись в Україну… Понад 6 місяць, що є підставою для здійснення щодо них спеціального досудового розслідування, тобто за їх відсутності», – сказав прокурор.

Сторона захисту наполягала, що Онищенку взагалі не було належно повідомлено про підозру. Факт того, що Іспанія вивчає можливість екстрадиції Онищенка в Україну, адвокат тлумачив на його користь. Мовляв, нардепа уже не треба шукати. Заочне розслідування взагалі не потрібне, адже клієнт не ховається і не робить таємниці зі свого місця знаходження. Зрештою, раніше Інтерпол відомив Україні в його розшуку.

«Якщо особа постійно проживає на території іншої держави, то повістки і повідомлення про підозру їй вручаються через консульську установу, що в нас знову-таки зроблено не було. Органу досудового розслідування прекрасно відомо, де Онищенко… Більше того, Онищенко постійно веде переговори з детективами НАБУ. Найяскравішим свідченням цих переговорів є те, що ці переговори були записані на аудіо та відео і трансльовані по всій країні…», – заявив Іщенко.

(Як відомо, раніше Онищенко повідомив “Страна.UA”, що в НАБУ йому начебто пообіцяли пом’якшити його участь в обмін на покази проти Мартиненка і Насірова. Нардеп передав журналістам відеозапис розмови з керівником підрозділу детективів Андрієм Калужинським. Однак оприлюднений запис не підтверджує факту таких пропозицій)

Прокурор САП із аргументами захисту не погодився. Перов навів як приклад екс-президента Януковича, котрий, за останніми даними, перебуває в Росії, але якого в Україні судять заочно.
Прокурор пояснив, що українські правоохоронні органи не мають юрисдикції діяти на території іншої держави. Якби іноземна держава дала дозвіл на екстрадицію Онищенка і Україні треба було лише дочекатися його передачі, – тільки в такому випадку, вважає прокурор, місцезнаходження нардепа за кордоном можна було б вважати встановленим. Але наразі Іспанія тільки розглядає питання про екстрадицію і рішення ще невідомо коли буде, і нема гарантій, що Онищенко до того часу не втече.
Коли йшлося про матір Онищенка, то адвокат почав говорити про обґрунтованість самої підозри.
«А яка була роль Інеси Петрівни? 72-річної жінки у такому складному і глобальному злочині?..
Якщо йдеться про те, що вона когось контролювала, то це неправда, явна неправда. 72-річна старенька не могла контролювати такий глобальний конгломерат… Вона народилась і прожила все своє життя в СРСР. Вона взагалі не розуміє суті того, що відбувається. Вона не знає, що таке аукціони, не знає, що таке… обготівковування грошей», – обурювався адвокат Іщенко.

Прокурор пізніше взяв репліку і відповів з приводу матері Онищенка. «Варто було ознайомитися з матеріалами. Там є відеозаписи з Хрещатика, де чітко видно, хто кому підпорядковується і хто як до кого ставиться. В тому числі, до пані Кадирової, коли вона заходить в офіс, хто перед нею звітує, бігає і т.п.», – сказав він.
***
6 липня 2016 Верховна Рада дала дозвіл на на затримання та притягнення до кримінальної відповідальності й арешт депутата від групи «Воля народу» Олександра Онищенка. 10 серпня 2016 НАБУ оголосило його в розшук.

В Україні Онищенко підозрюється у створенні злочинної організації і заволодінні коштами від реалізації природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидоюування». Збиток держави оцінюється у понад 740 млн грн.

Як відомо, Королівство Іспанія розглядає запит про екстрадицію Онищенка в Україну. В Іспанії Онищенку призначено запобіжний захід у вигляді умовного звільнення. На цей період він зобов’язаний першого числа кожного місяця з’являтися до суду.

Please follow and like us:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Push 2 Check